«  Archiwum aktualności - styczeń 2013 »

 • Ogłoszenia duszpasterskie

  Dodano: 26 stycznia 2013 r.

   

  III NIEDZIELA ZWYKŁA – 27 I 2013  


  1.     Z Katechizmu Kościoła Katolickiego: Misterium Paschalne Jezusa, które obejmuje Jego mękę, śmierć, zmartwychwstanie i uwielbienie, znajduje się w centrum wiary chrześcijańskiej, ponieważ zbawczy zamysł Boga wypełnił się raz na zawsze przez odkupieńczą śmierć Jezusa (571-573).

  2.     Dziś zwrócimy naszą uwagę na milczenie w czasie liturgii:  Milczenie w czasie liturgii ma pobudzić wiernych do aktywnego w niej uczestniczenia. Włączają się oni głębiej w ten sposób w przeżywaną tajemnicę. W świętym milczeniu w czasie liturgii uczestniczący może oddać się pogłębieniu tego co pobudziło w nim słuchane Słowo Boże, wykonywane śpiewy, słyszane modlitwy oraz łączenie się z celebrującym kapłanem. Szczególnego czasu milczenia wymaga misterium eucharystii.

  3.     W sobotę, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia na uroczystą liturgię przyniesiemy gromnice. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia. Zadbajmy o to, aby każda świeca miała okapnik przed spływającym woskiem. Msze św. w tym dniu będą sprawowane, w kościele o godz. 9.00 i 18.00 i  w kaplicy na ul. Łęczyckiej o godz. 16.00. Taca z tego dnia będzie przeznaczona na klasztory klauzurowe.

  4.     Z inicjatywy Ojca Świętego Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby podejmujące służbę Bogu i ludziom w różnychzakonach i zgromadzeniach. Wesprzemy też materialnie borykające się z trudnościami klasztory i domy zakonne. Zebrana taca, będzie przekazana na ten cel.

  5.     W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek, ks. Mirek odwiedzi naszych chorych.

  6.  Przyszła niedziela, to niedziela adoracyjna. O godz. 15.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu. Natomiast po Mszy św. wieczornej modlitwa uwielbienia i wieczór konfesjonałów. Zapraszamy.

  7.   W czwartek, 31 stycznia obchodzić będziemy uroczystość św. Jana Bosko. Zapraszamy wszystkich na Mszę św. o godz. 18.00, którą sprawować będą miejscowi Salezjanie. 

  8.     Intencje mszalne wywieszona są w gablocie.

  9.  Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Są do nabycia: Don Bosko, Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny

  10.Na najbliższy tydzień życzę wam wszystkim zdrowia i Bożego błogosławieństwa. 


  Myśl tygodnia Ks. Bosko:

  Miej odwagę swojej wiary i przekonań … To źli mają drżeć przed dobrymi, a nie dobrzy przed złymi.  

 • Ogłoszenia duszpasterskie

  Dodano: 18 stycznia 2013 r.

   

  II NIEDZIELA ZWYKŁA – 20 I 2013  


  1.  Z Katechizmu Kościoła Katolickiego: Maryja jest prawdziwie Matką Bożą, ponieważ jest Matką Jezusa. Istotnie, Ten którego poczęła jako człowieka z Ducha Świętego i który prawdziwie stał się Jej Synem, jest wiecznym Synem Boga Ojca. Jest samym Bogiem (495-509). 

  2.     Dziś zwrócimy naszą uwagę na śpiew podczas liturgii:  Śpiew w liturgii stanowi nieocenioną wartość, ponieważ w służbie Bożej łączy się ze słowami, dając im większą siłę oddziaływania. Liturgia przybiera w ten sposób godniejszą postać, bardziej radosną i wymowną. Przez muzykę i śpiew najszlachetniejsze talenty ludzkie zostają oddane na chwałę Boga oraz człowiek staje się bliższym Stwórcy. 

  3. W całym Kościele trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Pan Jezus domaga się wzajemnej miłości: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Niech ta miłość stanie się naszym znakiem rozpoznawczym w świecie.

  4.  W poniedziałek, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a we wtorek, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych Babcie i Dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do Pana. Bardzo często tyle im zawdzięczamy! Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia Święta i serdeczna pamięć.

  5. W tym tygodniu patronują nam: w poniedziałekŚw. Agnieszka, dziewica  i męczennica; w czwartek – św. Franciszek Salezy, biskup i doktor Kościoła, patron naszego Zgromadzenia Salezjańskiego. Od niego Ksiądz Bosko przejął nazwę: SALEZJANIE. Jest on również patronem dziennikarzy katolickich; w sobotę – Święci Tymoteusz i Tytus, uczniowie Świętego Pawła Apostoła; obaj byli biskupami i obaj ponieśli śmierć męczeńską za wiarę.

  6.    W czwartek oddamy Hołd Matce Bożej Wspomożycielce Wiernych. Przed Mszą św. różaniec w int. Kościoła, Ojczyzny i Radia Maryja.

  7.     Intencje mszalne wywieszona są w gablocie.

  8.    Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Są do nabycia: Don Bosko, Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny, Miłujcie się

  9. Organizujemy w naszej parafii katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych, którzy w tym roku zamierzają przyjąć sakrament małżeństwa. Spotkania  odbędą się w Oratorium w dniach: 25-26 stycznia oraz 1-2 lutego 2013 roku (piątek, sobota) o godz. 19.00. Zapisy na miejscu.

  10.Babciom i Dziadkom oraz solenizantom tego tygodnia, składamy serdeczne życzenia: zdrowia i Bożego błogosławieństwa.


  Myśl tygodnia:

  Serce, które ma wytrwałą i zakorzenioną wiarę, nie przeraża się trudnościami, ponieważ doskonale wie, że Bóg kocha i nie porzuca tych, którzy mu zaufali.

  św. Franciszek Salezy

 • Ogłoszenia parafialne

  Dodano: 12 stycznia 2013 r.

   

  NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO – 13 I 2013


  1.  Z Katechizmu Kościoła Katolickiego: Jezus jest niepodzielnie prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem w jedności swojej Osoby Boskiej. Jest On Synem Bożym, który „zrodzony, a nie stworzony, współistotny Ojcu” stał się prawdziwie człowiekiem, naszym bratem, nie przestając przez to być Bogiem (464-467, 469).

  2.  Dziś zwrócimy naszą uwagę na pokłon podczas liturgii:  Pokłon jest znakiem głębokiego szacunku i uwielbienia, choć wyraża również usposobienie pokutne, kiedy wiąże się z uświadomieniem sobie grzeszności (np. w akcie pokuty). Pokłonem oddaje się cześć ołtarzowi, krzyżowi i celebransowi. W liturgii istnieją dwa rodzaje pokłonów: głowy i ciała.

  3.      Wspomnienie wydarzenia nad Jordanem, gdzie Pan Jezus przyjął chrzest, kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tak zwany okres zwykły, w ciągu roku. Jednak tradycyjnie przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem.

  4.  Wspominając chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia. W tym sakramencie otrzymaliśmy godność przybranego dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy też włączeni do wspólnoty Kościoła. Przyjęcie chrztu jest dla nas jednocześnie wielkim zobowiązaniem. Jeśli nasza komunia z Bogiem będzie coraz doskonalsza, jako chrześcijanie będziemy stawać się ludźmi wyczulonymi na piękno duchowe i moralne, rozmiłowanymi w tym, co szlachetne, wartościowe i prawdziwie wielkie. W naszej codzienności nie możemy zadowolić się bylejakością  i obojętnością.

  5.   Od 18 do 25 stycznia w całym Kościele będzie trwał Tydzień Powszechnej Modlitw o Jedność Chrześcijan.

  6.      Intencje mszalne wywieszona są w gablocie.

  7.      Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Są do nabycia: Don Bosko, Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny, Miłujcie się

  8.   Organizujemy w naszej parafii katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych, którzy w tym roku zamierzają przyjąć sakrament małżeństwa. Spotkania  odbędą się w Oratorium w dniach: 25-26 stycznia oraz 1-2 lutego 2013 roku (piątek, sobota) od godz. 19.00. Informacje są również umieszczone na naszej stronie internetowej.

  9.W ostatnim tygodniu na instalację centralnego ogrzewania wpłynęło ofiar w wysokości 1.970 zł. Bardzo serdecznie dziękuję.

  10.Wszystkim życzę dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia. 


  Myśl tygodnia:

     Uwierz, a zrozumiesz.

  św. Augustyn

   


  ROZKŁAD KOLĘDY NA NAJBLIŻSZY TYDZIEŃ


  14 stycznia 2013 (poniedziałek)

  Od 15.30:

  Ul. Łęczycka (numery parzyste i nieparzyste) – 3 kapłanów

           Ul. Żeromskiego – 1 kapłan

  15 stycznia 2013 (wtorek)

  Od 15.30:

  Ul. Hoffmanowej – 1 kapłan

  Ul. Reymonta – 2 kapłanów

  16 stycznia 2013 (środa)

  Od 15.30:

  Ul. Deotymy – 2 kapłanów

  Ul. Wyspiańskiego – 1 kapłan


  SOBOTA – 19 stycznia 2013 

  Od 09.00:  

              Odwiedzimy te rodziny, które z różnych przyczyn zostały pominięte – prosimy o zgłoszenie.   • Ogłoszenia parafialne

  Dodano: 4 stycznia 2013 r.

   

  OBJAWIENIE PAŃSKIE (TRZECH KRÓLI) – 6 I 2013  


  1.  Z Katechizmu Kościoła Katolickiego:  Syn Boży przyjął ciało z Maryi Dziewicy za sprawą Ducha Świętego dla nas ludzi i dla naszego zbawienia, to znaczy: aby nas grzeszników pojednać z Bogiem; abyśmy poznali Jego nieskończoną miłość; by być dla nas wzorem świętości; by uczynić nas „uczestnikami boskiej natury” (456-460).

  2.    Dziś zwrócimy naszą uwagę na kolejną postawę liturgiczną – leżenie krzyżem: leżenie krzyżem czyli rzucenie się twarzą na ziemię, jest znakiem najgłębszej adoracji oraz pokuty. Jest to jeszcze większe uniżenie siebie wobec Majestatu Bożego aniżeli klęczenie. 

  3.  Uroczystość Objawienia Pańskiego, u nas tradycyjnie nazywaną świętem Trzech Króli, obchodzimy w Kościele już od IV wieku. Przypomina nam ona, że Syn Boży, posłany przez Ojca na świat, objawił się ludziom jako Zbawiciel całego stworzenia.

  4.   Po Mszy św. poświęcimy kredę. Tą właśnie kredą, zgodnie z pradawnym zwyczajem, kreślimy na drzwiach naszych domów i mieszkań pierwsze litery imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Pragniemy przez to podkreślić, że jak ci Mędrcy ze Wschodu, również i my szukamy Chrystusa i radujemy się z Jego odnalezienia. Ten znak stanowi wobec innych świadectwo naszej wiary. Nie rezygnujmy więc z tego pięknego polskiego zwyczaju, zwłaszcza w Roku Wiary!

  5.   W święto Objawienia Pańskiego jest obchodzony na całym świecie Dzień Misyjny Dzieci.

  6.  W najbliższą niedzielę, 13 stycznia, będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego, które kończy okres Narodzenia Pańskiego w liturgii Kościoła. Tego dnia o godz. 14.00 odbędzie się spotkanie formacyjne i opłatkowe dla Salezjanów i Salezjanek Współpracowników.

  7.      Intencje mszalne wywieszona są w gablocie.

  8.  Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Są do nabycia: Don Bosko, Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny, Miłujcie się

  9.  W ostatnim tygodniu ofiarę na instalację centralnego ogrzewania złożyło 12 rodzin w wysokości 1.070 zł. Bardzo serdecznie dziękuję.

  10.Wszystkim życzę dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia. 


  Myśl tygodnia:

   Jak lampa zapalona oświeca mieszkanie, tak wiara oświeca duszę.    

  św. Jan Chryzostom  ROZKŁAD KOLĘDY NA NAJBLIŻSZY TYDZIEŃ


  7 stycznia 2013  (poniedziałek)

  Od 9.00:

  Ul. Krośniewicka bloki 50, 50a

  Od 15.30:  

           Ul. Zielna (3 kapłanów)

           Ul. Żytnia (1 kapłan)

   

  8 stycznia 2013 (wtorek)

  Od 9.00:

  Boża Wola 

  Od 15.30:

           Ul. Kolberga (1 kapłan)

           Ul. Paderewskiego  (1 kapłan)

           Ul. Krzywa + Górskiego (1 kapłan)

           Ul. Modrzejewskiej i ul. Zapolskiej (1 kapłan)


  9 stycznia 2013 (środa)

  Od 15.30:

  Ul. Barcewicza (1 kapłan)

           Ul. Karłowicza i ul. Noskowskiego (2 kapłanów)

          

  10 stycznia 2013 (czwartek)

  Od 15.30:

  Ul. Moniuszki (1 kapłan)

  Ul. Makuszyńskiego (1 kapłan)

           Ul. Brzechwy (1 kapłan)

  11 stycznia 2013 (piątek)

  Od 15.30:

           Ul. Chopina  (2 kapłanów)  

           Ul. Konopnickiej  (2 kapłanów)

  12 stycznia 2013 (sobota)

  Od 9.00:

  Ul. Orzeszkowej (2 kapłanów)

  Dudki  (3 kapłanów)Filtr aktualności

Archiwum aktualności

Rozkład Mszy świętych

Niedziele i święta:
8:00; 10:00; 11:30; 18:00

Dni powszednie:
18:00

Kontakt
Woźniaków 56
99-300 Kutno

Nr konta bankowego  
05 1240 3190 1111 0000 2978 7630
Parafia pw. św. Michała Archanioła
w Kutnie-Woźniaków

Nr dostępowy 24 362-73-10 
Kancelaria Parafialna 24 362-73-25 
Biuro Oratorium 24 362-73-21 
Dom rekolekcyjny 24 362-73-20 
Wspólnota zakonna salezjanów 
24 362-73-11 
 

Biuro SL SALOS "Róża Kutno"
(24) 362-73-23 

e-mail:
Dom Zakonny: 
wozniakow@salezjanie.pl 

Dom Rekolekcyjny: 
salezjanie.wozniakow@gmail.com

Parafia:
parafiawozniakow@gmail.com

Oratorium: 
oratorium.wozniakow@gmail.com 

SL SALOS: 
salosrozakutno@gmail.com