«  Archiwum aktualności - maj 2013 »

 • Ogłoszenia duszpasterskie
  VI NIEDZIELA WIELKANOCY - 26.05.2019 rok

  Dodano: 25 maja 2019 r.

  Ogłoszenia duszpasterskie
  VI NIEDZIELA WIELKANOCY - 26.05.2019 rok

  1. W kolejną niedzielę Wielkanocy usłyszeliśmy obietnicę posłania uczniom Ducha Świętego. Trzecia Osoba Trójcy Świętej prowadzi Kościół do pełnego zjednoczenia z Chrystusem i na spotkanie z Bogiem Ojcem. Przygotujmy się na przyjęcie darów Ducha Świętego poprzez odprawienie nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, którą rozpoczniemy w najbliższy piątek i będziemy odprawiać w ramach nabożeństwa o godz. 17.30.

  2. W dzisiejszej modlitwie szczególnie pamiętamy o naszych matkach z okazji ich święta. Niech Najświętsza Maryja Panna, wzór macierzyńskiego serca, nieustannie wyprasza potrzebne dary, a wdzięczność i miłość najbliższych zawsze radują Wasze serca.

  3. Powoli dopełnia się czas wielkanocnej radości. Przypominamy wiernym o przykazaniu kościelnym, wynikającym z troski o nasze duchowe dobro, które mówi: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię św.”.

  4. Zapraszamy do udziału w ostatnich już w tym roku nabożeństwach majowych. Od poniedziałku do środy będziemy modlili się o urodzaje i za kraje głodujące.

  5. W piątek, na zakończenie maryjnego majowego miesiąca, oddamy cześć Matce Bożej, obchodząc święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W sobotę Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca w kaplicy zakonnej o godz. 16.00 następnie Msza Święta ku czci Niepokalanego Serca Maryi.

  6.  W najbliższą sobotę 1 czerwca o godz. 10.00 rozpoczynają się zapisy na półkolonie w Woźniakowie i na kolonie wyjazdowe, które organizują Oratorium oraz Salos Róża Kutno. Zapisy osobiście w bierze Salos-u i w Oratorium. Zdanie kart wypoczynku od poniedziałku 3 czerwca do piątku – 8 czerwca w godz. od 15.30 do 18.00. Liczba miejsc jest ograniczona.

  Zapraszamy już teraz dzieci, młodzież, dorosłych, całe rodziny naszej parafii, Kutna i okolic na Jubileuszowy sportowo-rekreacyjny festyn rodzinny. Odbędzie się on 16 czerwca w Woźniakowie od 11.30 do 19.30. W programie wiele zabaw, konkursów z nagrodami, dmuchana zjeżdżalnia, stoiska Wydawnictwa Salezjańskiego i Wolontariatu Misyjnego, poczęstunek i występy zespołu tanecznego Street Dance Studio z Kutna oraz zespołu Leszczynianki. Festyn przygotowują nasze stowarzyszenia, które obchodzą swoje jubileusze działalności: Salos RÓŻA KUTNO – 25 i Oratorium 20 lat.

  7. W przyszłą niedzielę obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszy Św. o godz. 10.00, na Mszy Św. o godz. 11.30 rocznica I Komunii Św. a po Mszy Św. wieczornej Modlitwa Uwielbienia.

  8. W ostatnim tygodniu Pan powołał do wieczności Wacławę Florczak l. 92.

  Polećmy jej duszę i dusze naszych bliskich zmarłych Miłosierdziu Bożemu 
  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie….

   

 • INTENCJE MSZALNE: 26.05 - 01.06.2019 r.

  Dodano: 25 maja 2019 r.

  INTENCJE  MSZALNE: 26.05 - 01.06.2019 r.


 • OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
  V NIEDZIELA WIELKANOCY - 19.05.2019 r.

  Dodano: 18 maja 2019 r.

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
  V NIEDZIELA WIELKANOCY - 19.05.2019 r.

  1. Przykazanie miłości pozostawione przez Chrystusa swoim uczniom po wszystkie wieki będzie ożywiało wspólnotę Kościoła. Współczesnemu światu potrzeba wyraźnego świadectwa i nowej inspiracji, jaką ludzie wiary odnajdują nieustannie w słowach Mistrza.

  2. Trwają nabożeństwa majowe połączone z nowenną do Uroczystości MBW Wiernych. Zapraszamy do modlitwy codziennie wieczorem o godz. 17.30.

  3. W piątek przypada wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych. Dla Rodziny Salezjańskiej jest to Uroczystość. Salezjanie Współpracownicy na Mszy Św. o godz. 18.00 odnowią swoje przyrzeczenia. Papież Benedykt XVI ustanowił ten dzień dniem modlitwy za Kościół w Chinach. Odpowiedzmy na ten apel papieża. W tej intencji odprawimy nabożeństwo majowe.

  4. W sobotę o godz. 11.00 Pierwsza Komunia Św.

  5. Również w sobotę o godz. 17.00 czuwanie modlitewne, które poprowadzi Wspólnota „Królowej Pokoju”. Na czuwanie składają się następujące elementy: jako przygotowanie do Eucharystii dwie części różańca świętego radosna i bolesna oraz litania loretańska, Msza Św., modlitwa dziękczynienia, koronka pokoju i część chwalebna różańca św.

  6. Wczoraj rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Dar na Stulecie” dla uczczenia stulecia urodzin Karola Wojtyły. Jej celem jest zbudowanie duchowego pomnika z serc i umysłów Polaków poprzez różnorodne inicjatywy modlitewne i charytatywne, naukowe i artystyczne, edukacyjne i wychowawcze. Gorąco zachęcam do włączenia się w ten projekt. Szczegółowe informacje na plakacie i stronie internetowej www.darna100.pl

  7. Piłkarki i tenisistki z SALOS „RÓŻA KUTNO” na  XXX Światowych Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej w Lublanie.  Piłkarki zdobyły złoty medal, tenisistki dwa brązowe medale.  Dziękujemy sponsorem tego wyjazdu. Bóg zapłać.

  8. Zapraszamy osoby w wieku 14 – 25 lat na dzisiejszy Wieczernik Młodych. Rozpoczęcie adoracją w kaplicy domu zakonnego o godz. 17.00 a o 18.00 Msza św. w kościele. W szczególny sposób zapraszamy bierzmowanych z ubiegłego roku.

  Wszystkich bierzmowanych w ostatni czwartek (34 osoby) zapraszamy na pielgrzymkę dziękczynną do sanktuarium maryjnego w Głogowcu. Wyjazd autokarem z Woźniakowa w najbliższą sobotę 25 maja. Zbiórka na parkingu o godz. 10.15, powrót ok. godz. 14.00.

  Uczniów klas VII z grupy Przyjaciele Dominika Savio zapraszamy na spotkanie formacyjne, które odbędzie się za tydzień w niedzielę o godz. 16.30.

  Informujemy, że nasze Stowarzyszenia: Oratorium i Salos RÓŻA KUTNO organizują wypoczynek letni. Oratorium zaprasza dzieci i młodzież szkolną od na półkolonie w Woźniakowie w dwóch pięciodniowych turnusach: od 24 do 28 czerwca oraz od 1 do 5 lipca. Organizowane są także kolonie wyjazdowe do Ośrodka Salezjańskiego k. Ostródy w dniach 9-18 sierpnia. Koszt kolonii – 650 zł.

  Natomiast Salos „RÓŻA KUTNO” organizuje w Woźniakowie dwa turnusy półkolonii dla dzieci szkolnych: od 8 do 12 i od 15 do 19 lipca. Odbędą się również kolonie wyjazdowe dla sportowców w Rumi.

  Zapisy na wypoczynek rozpoczną się w Woźniakowie w sobotę 1 czerwca od godz. 10.00 w biurze Salosu i w Oratorium. Liczba miejsc jest ograniczona. Dziękujemy już teraz władzom Miasta Kutno oraz Gminy Kutno za finansowe wsparcie półkolonii.

   

 • INTENCJE MSZALNE: 19.05 – 25.05.2019 r.

  Dodano: 18 maja 2019 r.

  INTENCJE  MSZALNE: 19.05 – 25.05.2019 r.


 • Słowo Rady Stałej KEP przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

  Dodano: 17 maja 2019 r.

  Słowo Rady Stałej KEP przed wyborami do Parlamentu Europejskiego


 • Ks. Jan Sposób - Honorowy Obywatel Miasta Kutno

  Dodano: 17 maja 2019 r.

  Podczas VIII Sesji Rady Miasta Kutno Radni podjęli uchwałę w sprawie nadania
  Honorowego Obywatelstwa Miasta Kutno ks. Janowi Sposobowi

  To najwyższe wyróżnienie jest wyrazem wdzięczność za zasługi dla naszego miasta. Uznanie budzi szczególnie  wieloletnie kultywowanie postaw patriotycznych w społeczności lokalnej poprzez upamiętnienie Powstania Styczniowego i działalności na rzecz środowiska kombatantów Armii Krajowej oraz wieloletnia posługa duszpasterska i opieka duchowa nad chorymi
  w kutnowskim szpitalu.

  Ksiądz Jan Sposób pełni posługę duszpasterską w Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Woźniakowie od 1 sierpnia 1984 roku. W 2019 roku upływają 72 lata jego życia zakonnego w Zgromadzeniu Księży Salezjanów i 65 lat kapłaństwa.

  Znany powszechnie w Kutnie dzięki funkcji kapelana kutnowskiego szpitala i ponad 20-letniej opieki duchowej nad chorymi, ceniony dzięki kultywowaniu postaw patriotycznych w społeczności lokalnej poprzez upamiętnienie pamięci Powstańców Styczniowych poległych w 1863 roku pod Kutnem, zaangażowany w środowisko kombatanckie, żołnierzy Armii Krajowej i we współorganizację obchodów Bitwy nad Bzurą.

  Ksiądz Jan Sposób urodził się w Krasewie w woj. lubelskim dnia 14 lutego 1923 roku jako syn Antoniego i Stanisławy. Rodzice prowadzili 10 hektarowe gospodarstwo rolne wychowując dziewięcioro dzieci.

  Przed II wojną światową wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Księży Salezjanów w Daszawie w pow. stryjskim (woj. stanisławowskie). Wrzesień 1939 roku przeżył na Kresach, gdzie z konieczności, po zakończonych działaniach wojennych pozostał jeszcze rok. Latem 1940 roku wrócił do rodziców, jednak wkrótce został schwytany przez okupantów i przeznaczony do wywiezienia na roboty do Niemiec. Uniknął jednak losu robotnika przymusowego ratując się ucieczką. W trakcie okupacji niemieckiej - w marcu 1942 roku - wstąpił w szeregi Armii Krajowej w ramach Obwodu Radzyń Podlaski Rejon VI Używał pseudonimu „Bocian”. Służył w stopniu szeregowca w oddziale partyzanckim 35. pułku piechoty jako zwiadowca - łącznik do lipca 1944 roku. W tym czasie wziął udział w licznych akcjach podziemia, w tym w podejmowaniu zrzutów lotniczych i w akcji „Burza” pod dowództwem Komendanta Rejonu Zbigniewa Spaczyńskiego ps. „Gryf”.
  W końcowej fazie akcji z powodu silnego zagrożenia ze strony Armii Czerwonej cały pułk rozkazem dowództwa z bronią przeszedł do podziemia. Służbę w AK zakończył w stopniu kaprala. Latem 1945 roku większość jego kolegów aresztowało NKWD. Jan Sposób - ścigany wielokrotnie - szczęśliwie uniknął aresztowania. Żyjąc w ciągłym zagrożeniu zdecydował się na wyjazd do Jaciążka w pow. Maków Mazowiecki. Po około roku prześladowanie zmniejszyło się ale postanowił nie wracać do domu rodzinnego. Zrealizował powzięty już przed wojną zamiar wstąpienia do Zgromadzenia Księży Salezjanów. 24 lipca 1946 roku rozpoczął nowicjat w Czerwińsku, a w dniu 2 sierpnia 1947 roku złożył śluby zakonne. W latach 1947-1950 studiował filozofię. 2 sierpnia 1950 roku złożył zakonne śluby wieczyste. W latach 1950-1954 studiował teologię. 21 lutego 1954 roku w Krakowie uzyskał święcenia kapłańskie. Od 1954 roku pełnił funkcję wychowawcy w internacie, nauczyciela matematyki, profesora filozofii i katechezy, ekonoma, wikariusza, a także proboszcza w Kobylnicy Słupskiej i Olsztynie.

  Przez 35 lat znany jest mieszkańcom Kutna jako spowiednik i przez ponad 20 lat jako kapelan szpitala. Zaangażował się w rozbudowę kaplicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na ul. Łęczyckiej, która stanowi ważne miejsce kultu religijnego w południowej części miasta, ale także jest miejscem pamięci narodowej związanym z Powstaniem Styczniowym.

  Ksiądz Jan Sposób aktywnie działa w środowisku kombatanckim Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, dał się też poznać jako współorganizator rocznicowych obchodów Bitwy nad Bzurą. Na pierwszy stopień oficerski został mianowany 2 marca 2006 roku. Z dniem 16 maja 2008 roku został mianowany na stopień Kapitana Wojska Polskiego. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2013) i Medalem Prymasa Polski Primatiali Nomismate (2009).

  Ksiądz Jan Sposób to kapłan wielkiej wiary, wyznawca i krzewiciel chrześcijańskich wartości, patriota, kombatant, społecznik, nauczyciel
  i wychowawca młodzieży, człowiek o imponującej solidności i sumienności,
  o ogromnym szacunku do pracy, a mimo dużych osiągnięć, także pełen pokory
  i skromności.

  Od 14 maja 2019 roku Honorowy Obywatel Miasta Kutna.

  Warto przypomnieć, że ostatnio honorowe obywatelstwo Kutna otrzymali Stan Musial i Edward Piszek, co miało miejsce w 2000 roku. Honorowy obywatel na mocy uchwały Rady Miasta otrzymuje okolicznościowy dyplom i symboliczną szablę polską z pamiątkowym grawerunkiem. W sali obrad radnych wywiesza się portret honorowego obywatela.

  http://panoramakutna.pl/ksiadz-jan-sposob-zostal-honorowym-obywatelem-kutna/  z dnia 14.05.2019

  https://www.youtube.com/watch?v=7Kia6wmKE6E

  http://www.um.kutno.pl/page/80,aktualnosci.html?id=2906

   KS. JAN SPOSÓB
  Tel. - 24 362-73-18,  538-814-986


   

 • OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
  IV NIEDZIELA WIELKANOCY - 12.05.2019 r.

  Dodano: 11 maja 2019 r.

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
  IV NIEDZIELA WIELKANOCY - 12.05.2019 r.

  1. Niedziela Dobrego Pasterza ukazuje nam Chrystusa zatroskanego o zbawienie wszystkich, których powierza Mu Bóg Ojciec. Szczególnym znakiem tej pasterskiej miłości są sakramenty św., których sprawowanie Chrystus pozostawia swoim uczniom i ich następcom. Dzisiejsza niedziela jest szczególną okazją do modlitwy o dobrych pasterzy – gorliwych i świętych kapłanów oraz o powołania do życia konsekrowanego.

  2.  Niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Troskę o nowe powołania wyraźmy w tym tygodniu poprzez uczestnictwo w nabożeństwach majowych i osobistą modlitwę.

  3. W środę, 15 maja, rozpoczynamy Nowennę do MBW Wiernych, którą odprawiać będziemy podczas nabożeństwa majowego. Prośby i podziękowania można składać do skarbony lub w zakrystii.

  4. W najbliższy czwartek na Eucharystii o godz. 18.00 ks. bp Wojciech Osial udzieli sakramentu bierzmowania przeszło trzydziestu osobom młodym. Zapraszamy do wspólnej modlitwy parafian, gości, chrzestnych kandydatów do bierzmowania oraz młodzież.
  Kandydatów do bierzmowania z Grupy Wzrastania zapraszamy na dzisiejszą próbę liturgii, która odbędzie się w kościele o godz. 16.30. Ostatnia próba dla wszystkich bierzmowanych we wtorek po mszy św. wieczornej. Prosimy, aby świadkowie uczestniczyli przynajmniej w jednej z tych prób. Przypominamy, że świadkowie i kandydaci muszą być w stanie łaski uświęcającej, dlatego prosimy o skorzystanie ze spowiedzi świętej w dniach poprzedzających bierzmowanie. W naszym kościele jest to możliwe codziennie o godz. 18.00.

  5. W sobotę, 18 maja, o godz. 10.00 odnowienie przyrzeczeń chrztu św. i spowiedź dzieci pierwszokomunijnych.

  6. Zapraszamy w przyszłą niedzielę na kolejny Wieczernik Młodych. Rozpoczęcie adoracją w kaplicy domu zakonnego o godz. 17.00 a o 18.00 Msza św. w kościele.

  7. Również w przyszłą niedzielę o godz. 15.00 spotkanie formacyjne Salezjanów Współpracowników.

  8. Informujemy, że nasze Stowarzyszenia: Oratorium i Salos RÓŻA KUTNO organizują wypoczynek letni. Oratorium zaprasza dzieci i młodzież szkolną od 7 do 18 lat na półkolonie w Woźniakowie w dwóch turnusach: od 24 do 28 czerwca oraz od 1 do 5 lipca. 

  Organizowane są także kolonie wyjazdowe do Ośrodka Salezjańskiego k. Ostródy w dniach 9-18 sierpnia. Koszt kolonii – 650 zł.

  Natomiast Salos RÓŻA KUTNO organizuje dwa turnusy półkolonii: od 8 do 12 i od 15 do 19 lipca a także kolonie wyjazdowe dla sportowców w Rumii. Zapisy na wypoczynek rozpoczną się w sobotę 1 czerwca od godz. 10.00 w biurze Salosu i w Oratorium. Liczba miejsc jest ograniczona.

  9.  W ostatnim tygodniu odszedł do wieczności: Paweł Wojtczak l. 55 i Otylia Kobus l. 89.

  Polećmy ich dusze i dusze naszych bliskich zmarłych Miłosierdziu Bożemu.

                                Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…                          

   

 • INTENCJE MSZALNE: 12.05 - 18.05.2019 r.

  Dodano: 11 maja 2019 r.

   

  INTENCJE  MSZALNE: 12.05 - 18.05.2019 r.

   

   

 • OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
  TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY - 05.05.2019 r.

  Dodano: 5 maja 2019 r.

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
  TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY - 05.05.2019 r.

  1. Wiara w zmartwychwstanie Chrystusa staje się naszym udziałem dzięki świadectwom przekazanym nam na kartach Nowego Testamentu. Rozpoczynający się dzisiaj Tydzień Biblijny jest dla nas zachętą do częstszego sięgania po Pismo Święte, które jest niewyczerpanym źródłem mądrości i przewodnikiem na drogach wiary.

  2.  Rozpoczyna się czas tegorocznych egzaminów dojrzałości. Wszystkich maturzystów, ich rodziców i nauczycieli zachęcamy do modlitwy o dary Ducha Świętego.

  3.  W środę przypada uroczystość św. Stanisława, patrona Polski.

  4. Przez cały miesiąc gromadzimy się na nabożeństwach majowych. Zapraszamy do tej szczególnej maryjnej modlitwy codziennie o godz. 17.30. a we wtorek w ramach nabożeństwa będziemy modlili się także za zmarłych polecanych w wypominkach. Po nabożeństwie Msza Święta. Zachęcamy do śpiewu litanii także przy kapliczkach na terenie parafii i w domach. 

  5.  W przyszłą, czwartą niedzielę Wielkanocy, zwaną niedzielą Dobrego Pasterza, pragniemy modlić się w intencji o nowe powołania kapłańskie, misyjne i do życia konsekrowanego. Taca będzie przeznaczona na nasze Salezjańskie Seminarium Duchowne w Krakowie.

  6. Kandydatów do bierzmowania z Grupy Wzrastania zapraszamy na dzisiejszą próbę liturgii, która odbędzie się w kościele o godz. 16.30. Kolejna próba dla wszystkich bierzmowanych w przyszłą niedzielę o 16.30 oraz we wtorek 14 maja po Mszy św. wieczornej. Prosimy, aby świadkowie uczestniczyli przynajmniej w jednej z prób tzn. 12 lub 14 maja.

  W sobotę 11 maja grupa dwudziestu wychowawców i animatorów Oratorium od 10.30 do 18.00 będzie uczestniczyła w domu zakonnym w warsztatach zabaw animacyjnych. Dziękujemy Starostwu Powiatu Kutnowskiego za sfinansowanie tego wydarzenia w ramach wspólnej współpracy.

  7. W tym roku do pełnego udziału w Najświętszej Eucharystii przystąpi 18-ro dzieci. Uroczystość I Komunii św. odbędzie się 25 maja (sobota) o godz. 11.00. Dzieci odbędą swoją pierwszą spowiedź św. w sobotę tydzień wcześniej (18 maja) o godz. 10.00. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z sakramentu pokuty przed tym wyjątkowym wydarzeniem także rodziców i rodziców chrzestnych.

  8. Parafia Św. Jana Chrzciciela organizuje od 17 do 19 maja po raz pierwszy KURS Nowe Życie; jest toweekendowy kurs ewangelizacyjny w ramach Szkoły Nowej Ewangelizacji. To jest nowoczesna forma przekazu prawdy o tym, że Jezus Chrystus zmartwychwstał i żyje. Więcej szczegółów na stronie parafialnej www.chrzciciel.com

   

 • INTENCJE MSZALNE: 05.05–11.05.2019 r.

  Dodano: 5 maja 2019 r.

  INTENCJE  MSZALNE: 05.05–11.05.2019 r. Filtr aktualności

Rozkład Mszy świętych

Niedziele i święta:
8:00; 10:00; 11:30; 18:00

Dni powszednie:
18:00

Kontakt
Woźniaków 56
99-300 Kutno

Nr konta bankowego  
05 1240 3190 1111 0000 2978 7630
Parafia pw. św. Michała Archanioła
w Kutnie-Woźniaków

Nr dostępowy 24 362-73-10 
Kancelaria Parafialna 24 362-73-25 
Biuro Oratorium 24 362-73-21 
Dom rekolekcyjny 24 362-73-20 
Wspólnota zakonna salezjanów 
24 362-73-11 
 

Biuro SL SALOS "Róża Kutno"
(24) 362-73-23 

e-mail:
Dom Zakonny: 
wozniakow@salezjanie.pl 
Dom Rekolekcyjny: 
salezjanie.wozniakow@gmail.com
Parafia:

parafia-wozniakow@salezjanie.pl 
Oratorium: 
oratorium.wozniakow@gmail.com 
SL SALOS: 
salosrozakutno@gmail.com