«  Archiwum aktualności - marzec 2013 »

 • Ogłoszenia duszpasterskie IV Niedziela Wielkiego Postu - 30.03.2014 r.

  Dodano: 30 marca 2014 r.

   Ogłoszenia duszpasterskie

  IV Niedziela Wielkiego Postu - 30.03.2014 r.

   1.Dzisiejsza, czwarta niedziela Wielkiego Postu zwana jest niedzielą radości, od łacińskiego słowa: „laetare”, którym rozpoczyna się antyfona na wejście. Radość w Wielkim Poście nie wypływa z faktu, że kończy się okres pokuty, ale z radości z nadchodzącego zbawienia.

  2. Dziś o godz. 14.00 spotkanie formacyjne Salezjanów współpracowników.

  3. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło nr 1 w Kutnie w dziś po Mszach św. W Woźniakowie i przy ul. Łęczyckiej zbiera ofiary do puszek na wyjazd 25 osób do Ustronia Morskiego na turnus rehabilitacyjny. Natomiast w przyszłą niedzielę kwestowało będzie Hospicjum Kutnowski na rzecz swoich podopiecznych, osób nieuleczalnie chorych onkologicznie.

  4. W poniedziałek, 31 marca w ostatni dzień miesiąca modlimy się ze św. Janem Bosko. Msza św. o godz. 18.00 i ucałowanie relikwii.

  5.We wtorek, 1 kwietnia, o godz. 18.00 Msza św. za zmarłych polecanych w wypominkach, a wcześniej różaniec z wypominkami o godz. 17.30. Naszym modlitwom polecają się ci, którzy odeszli w miesiącu kwietniu 2013 roku i obchodzimy ich pierwszą rocznicą śmierci: + Stanisława Bonawenturczyk; + Krystyna Bujalska; + Arkadiusz Antosiak; + Henryk Kacalak; + Antoni Piaścik; + Henryk Wawrzyniak.

  6. W środę, 2 kwietnia, przypada kolejna rocznica odejścia do domu Ojca naszego wielkiego rodaka, Ojca Świętego Jana Pawła II. Modląc się przez jego wstawiennictwo, nie zapominajmy o pogłębianiu jego nauczania i wprowadzaniu w życie dziedzictwa, które nam zostawił.

  7. W nadchodzącym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek prosimy o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Na Mszę świętą o godz. 18.00 zapraszamy ministrantów i ich rodziców. W piątekodwiedzimy chorych z sakramentami świętymi od godz. 9.00. Od godz. 16.00 spowiedź, o 16.30 Droga Krzyżowa z udziałem dzieci i młodzieży gimnazjalnej, o godz. 17.30 dla dorosłych. Po Mszy o godz. 18.00 Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W sobotę spotkanie grupy modlitewnej "Królowej Pokoju" o godz. 15.00 w domu rekolekcyjnym.

  8. Przyszła niedziela toniedziela adoracyjna po Mszy św. dopołudniowych wystawienie Najświętszego Sakramentu i Gorzkie żale, a po Mszy świętej o godz. 18.00 modlitwa uwielbienia i wieczór konfesjonałów do godz. 20.30.

  9. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się następujące osoby: Szymon Wódka, kawaler, z parafii tutejszej i Malwina Anna Wędzicka, panna, z parafii św. Wawrzyńca – zapowiedź I. Gdyby ktoś wiedział o zaistniałych przeszkodach między tymi osobami, zobowiązany jest powiadomić kancelarię parafialną.

  10. Są do nabycia "Paschaliki" - świece na stół wielkanocny. Dochód jest przeznaczony na Caritas.

  11. W ostatnim tygodniu odszedł do wieczności:

  Tadeusz Wojciechowski l. 66 z Gnojna.

  Polećmy jego dusze Miłosierdziu Bożemu;

  Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

 • Ogłoszenia duszpasterskie III Niedziela Wielkiego Postu - 23.03.2014 r.

  Dodano: 23 marca 2014 r.

   Ogłoszenia duszpasterskie

  III Niedziela Wielkiego Postu - 23.03.2014 r.

   1. W dzisiejszą niedzielę rozpoczniemy Rekolekcje wielkopostne. Rekolekcje wygłosi ks. Władysław Bienias z Woźniakowa. Plan rekolekcji jest następujący: 23.03. wg grafiku niedzielnego, w poniedziałek, we wtorek  i w środę o godz. 08.30 – Gimnazjum nr 3, o godz. 10.00 – Szkoła Podstawowa nr 5, o godz. 12.00 – dla dorosłych,  o godz. 16.00 – w kaplicy na Łęczyckiej i o godz. 18.00 dla dorosłych. W poniedziałek dzień chorych, zapraszam na Mszę św. o godz. 18.00 wszystkich naszych chorych i starszych. Podczas Mszy św. zostanie udzielony im sakrament namaszczenia. Proszę najbliższych, aby pomóc chorym w dotarciu do kościoła. Plan rekolekcji wywieszony jest również w gablocie. Spowiedź dla dzieci i młodzieży w poniedziałek, dla dorosłych w poniedziałek, wtorek i środę. Taca z poniedziałku, wtorku i środy zostanie przekazana na nowicjat salezjański.

  2. W niedziele Wielkiego Postu, Gorzkie Żale po Mszy św. z godz. 8.00 z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.

  3. W piątki Wielkiego Postu, nabożeństwo Drogi Krzyżowej o 16.30 z udziałem dzieci i młodzieży, o godz. 17.30 dla dorosłych. W kaplicy na ul. Łęczyckiej o godz. 16.00.

  4.Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

  5. Zachęcam do składania dobrowolnych ofiar na kwiaty do Bożego Grobu. Ofiary można składać do skarbony przy wyjściu z kościoła, w kancelarii lub zakrystii.

  6.Spotkanie formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania dziś o godz. 16.30. Na spotkanie zabieramy ze sobą Pismo święte. Obecność obowiązkowa.

  7. W poniedziałek, 24 marca, po Mszy św. o godz. 18.00 oddamy hołd Matce Bożej Wspomożenia Wiernych, a o godz. 17.30odmówimy modlitwę różańcową.

  8. We wtorek, 25 marca obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tę uroczystość celebrujemy w Kościele jako Dzień Świętości Życia oraz Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Na Mszach św. można będzie złożyć deklarację Duchowej Adopcji Dziecka poczętego, która będzie do wzięcia na stoliku przy bocznym ołtarzu.

  9. W niedzielę 30 marca o godz. 14.00 spotkanie formacyjne dla Salezjanów współpracowników. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby włączyć się do tej wspólnoty.

  10. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło nr 1 w Kutnie w przyszłą niedzielę po Mszach św. W Woźniakowie i przy ul. Łęczyckiej będzie zbierało ofiary do puszek na wyjazd 25 osób do Ustronia Morskiego na turnus rehabilitacyjny.

 • DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO

  Dodano: 20 marca 2014 r.

   DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO

   

                                                           CZYM JEST:

  • modlitwą w obronie poczętego życia
  • osobistym wypełnianiem Jasnogórskich Ślubów Narodu
  • pomocą dla osób cierpiących z powodu grzechu aborcji

  CZYM JEST:   modlitwą w obronie poczętego życia   osobistym wypełnianiem Jasnogórskich Ślubów Narodu   pomocą dla osób cierpiących z powodu grzechu aborcji Duchowa adopcja dziecka poczętego

  Duchowa Adopcja jest zobowiązaniem konkretnej osoby do podjęcia modlitwy w intencji ocalenia zagrożonego życia dziecka w łonie matki oraz o jego prawe życie po urodzeniu.

  Jej istotą jest krótka, codzienna modlitwa oraz jedna Tajemnica Różańca - odmawiane przez 9 miesięcy oraz w marę możliwości: częsta Komunia Św., post, aktywne wspieranie dzieł charytatywnych (pomoc samotnym matkom, rodzinom wielodzietnym, osobom starszym...)

  Niech nad każdym zagrożonym dzieckiem wyrośnie parasol modlitwy, Komunii Świętej, ofiary i pomocy!

  Głęboko zakorzeniona mentalność antykoncepcyjna (przeciwko dziecku) utrwaliła podział dzieci na „chciane” i „niechciane”, czyli przyjęte i odrzucone. Dziecko przestano traktować jako wartość samą w sobie, jako odrębną osobę, przeżywającą swoją pierwszą - dziewięciomiesięczną - fazę życia w łonie matki.

  Musi ono oczekiwać decyzji o przyjęciu albo wyroku śmierci.

  Wyrok ten zapada bez sądu: to tylko kwestia umowy pomiędzy matką a „lekarze”, często nawet pod osłoną prawa.

  Tysiące zagubionych, wylęknionych matek waha się, czy urodzić poczęte dziecko, które się w nich rozwija. Inne już się zdecydowały - dziś, jutro pójdą na tzw. „zabieg”, aby zadać śmierć...

  Ta wielka tragedia składa się z tysięcy osobnych, indywidualnych tragedii, rozłożonych w czasie i miejscu...

  Kto może przekonać wylęknione? Kto może zatrzymać już zdecydowane?

  Podejmując duchową adopcję przyrzekamy publicznie i uroczyście:

  „Najświętsza Panno, Bogarodzico Maryjo, wszyscy Aniołowie i święci.

  Wiedziony pragnieniem obrony życia nienarodzonych biorę w Duchową Adopcję jedno poczęte dziecko i przyrzekam: że od dnia dzisiejszego przez 9 miesięcy modlić się będę za to jedno poczęte dziecko, którego imię jest znane jedynie Bogu, o uratowanie jego zagrożonego życia oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu.

  W jego intencji codziennie przez 9 miesięcy odmawiać będę jedną Tajemnice Różańca i modlitwę, którą dziś po raz pierwszy kieruję do Boga.”

  Duchowa Adopcja jest formą spełniania jasnogórskich ślubów narodu polskiego

  „Święta Boża Rodzicielko i Matko Dobrej Rady. Przyrzekamy Ci z oczyma utkwionymi w Żłobek Betlejemski, że odtąd staniemy na straży budzącego się życia. Walczyć będziemy w obronie każdego dziecięcia i każdej kołyski równie mężnie, jak nasi ojcowie walczyli o byt i wolność narodu, płacąc obficie krwią własną. Gotowi jesteśmy raczej śmierć ponieść, aniżeli śmierć zadać bezbronnym. Dar życia uważać będziemy za największą łaskę Ojca Wszelkiego Życia i za najcenniejszy skarb Narodu.”

  Duchową Adopcję powinno się przeprowadzić w kościołach parafialnych czy sanktuariach Maryjnych przy współpracy duchownych oraz animatorów świeckich. Uroczyste złożenie przyrzeczeń powinny poprzedzać rekolekcje, połączone z czuwaniem przed Najświętszym Sakramentem. Przyrzeczenia należy organizować w święta Matki Bożej, podczas uroczystej Mszy Świętej lub nieszporów. Przygotowanie może być także prowadzone podczas pielgrzymek.

  Zachęcamy i zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli,

  a szczególnie:

  - matki i ojców,

  - narzeczonych i młode małżeństwa,

  - małżeństwa bezskutecznie oczekujące dziecka,

  - dorastającą młodzież,

  - zaangażowanych w pomoc bliźniemu,

  - wszystkich, którzy pełni poczucia winy pragną zadośćuczynić Bogu.

  Jeśli spotkasz wylęknioną, niezdecydowaną matkę w stanie błogosławionym pomóż jej odnaleźć radość macierzyństwa i zaproś do wspólnej modlitwy za jej poczęte dziecko.

  Jeśli chciałabyś lub chciałbyś podjąć Duchową Adopcję, a w Waszej parafii nie odbywają się jeszcze przyrzeczenia, możesz sam lub z przyjaciółmi udać się do Waszego Księdza Proboszcza i prosić Go o zorganizowanie przyrzeczeń w najbliższe Święto Matki Bożej.

  W wielu parafiach i sanktuariach już działają stałe ośrodki krzewienia Duchowej Adopcji, gdzie przyrzeczenia są organizowane regularnie, według stałego kalendarza. Coraz więcej osób włącza się w propagowanie idei Duchowej Adopcji, słysząc niemy krzyk zabijanych dzieci.

  Najczęściej stawiane pytania i odpowiedzi

  1. Co to jest duchowa adopcja?

  Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej - radosnej, bolesnej lub chwalebnej (Ojcze Nasz i 10 Zdrowaś Maryjo) oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców.

  Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia.

  2. Jakie mogą być dodatkowe postanowienia?

  Dodatkowymi postanowieniami mogą być na przykład: częsta Spowiedź i Komunia Święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, czytanie Pisma Świętego, post o chlebie i wodzie, walka z nałogami, pomoc osobom potrzebującym, dodatkowe modlitwy, (litanie, nowenny, koronki...).

  Należy podejmować postanowienia realne, mając na uwadze indywidualne możliwości ich wypełniania.

  3. Czy można podejmować duchową adopcję bez dodatkowych postanowień?

  Tak. Dodatkowe postanowienia nie są obowiązkowe, choć adoptujący chętnie je podejmują.

  4. Jak zrodziła się duchowa adopcja?

  Powstała po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce. W roku 1987 została przeniesiona do Polski. Pierwszy ośrodek duchowej adopcji powstał w kościele OO Paulinów w Warszawie. Stąd rozprzestrzenia się na cały kraj i poza jego granice.

  5. Jakie są owoce duchowej adopcji?

  Duchowa adopcja skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji. Pozwala matkom odzyskać wiarę w Boże Miłosierdzie, przynosząc pokój ich sercom. Jako bardzo konkretny, bezinteresowny i osobisty dar (modlitwy, ofiary i post), pomaga w szczególności ludziom młodym kształtować charakter, walczyć z egoizmem, odkrywać radość odpowiedzialnego rodzicielstwa, uzdalniając do postrzegania miłości i seksu oczyma Boga. Ucząc systematycznej modlitwy i pozytywnego działania pogłębia kontakt z Bogiem. Pomaga odkrywać głęboki sens zaniedbanych praktyk ascetycznych. Może się stać czynnikiem odrodzenia wspólnej modlitwy i miłości w rodzinie.

  6. Kto może podejmować duchową adopcję?

  Każdy - osoby świeckie, konsekrowane, mężczyźni, kobiety, ludzie w każdym wieku. Jedynie dzieci podejmują ją pod opieką rodziców.

  7. Ile razy można podjąć duchową adopcję?

  Można podejmować ją wielokrotnie, pod warunkiem wypełnienia poprzednich zobowiązań.

  8. Czy trzeba za każdym razem składać przyrzeczenia?

  Tak.

  9. Czy można adoptować więcej niż jedno dziecko?

  Duchowa adopcja dotyczy jednego dziecka.

  10. Czy wiemy, jakiej narodowości będzie adoptowane dziecko?

  Nie wiemy. Imię dziecka zna jedynie Bóg.

  11. Skąd pewność, że Bóg wysłucha mojej modlitwy?

  Naszą pewność opieramy na wierze we Wszechmoc i nieograniczone Miłosierdzie Boże. Bóg jest Dawcą Życia i Jego wolą jest, by każde poczęte dziecko żyło i było otoczone miłością rodziców.

  12. Czy jest grzechem, jeżeli danego dnia zapomni się odmówić modlitwę?

  Zapomnienie nie jest grzechem. Grzechem jest świadome i dobrowolne zlekceważenie składanego Bogu przyrzeczenia.

  13. Czy przerywa się duchową adopcję, gdy zaniedbało się modlitwę przez dłuższy czas?

  Długa przerwa (miesiąc, dwa) przerywa duchową adopcję. Należy wtedy ponowić przyrzeczenie i starać się je dotrzymać. W wypadku krótkiej przerwy należy duchową adopcję kontynuować, przedłużając modlitwę o opuszczone dni.

  14. Czy duchową adopcję mogą podejmować osoby żyjące w związkach niesakramentalnych?

  Tak, podobnie jak i osoby rozwiedzione.

  15. Czy ważna jest duchowa adopcja podjęta przez radio?

  Tak.

  16. Czy przyrzeczenia duchowej adopcji muszą być składane w formie uroczystej, wyłącznie w kościele w obecności kapłana?

  Wskazane jest, by przyrzeczenia były przeprowadzane uroczyście, chociaż można je złożyć także prywatnie.

  17. Czy duchową adopcję mogą podejmować osoby, które nie uczestniczyły w przygotowaniach - chore, niepełnosprawne, w sędziwym wieku?

  Tak. Mogą podejmować prywatnie.

  18. W jaki sposób można złożyć przyrzeczenia prywatnie?

  Odczytać formułę przyrzeczenia (najlepiej przed Krzyżem lub obrazem) i od tego momentu przez kolejnych dziewięć miesięcy odmawiać jedną dowolnie wybraną tajemnicę różańca oraz modlitwę w intencji dziecka i rodziców. Dla zapamiętania dobrze jest zapisać datę rozpoczęcia i zakończenia modlitwy.


  Formuła przyrzeczenia Duchowej Adopcji

   

  Najświętsza Panno, Bogarodzico Maryjo, wszyscy Aniołowie i Święci, wiedziony(a) pragnieniem niesienia pomocy w obronie nienarodzonych,

   

  (ja, …………………………......................)

  postanawiam mocno i przyrzekam, że od

   

  dnia .................... w Święto ……………….

   

  …………………………………………......

  biorę w duchową adopcję jedno dziecko, którego imię Bogu jest wiadome, aby przez 9 miesięcy każdego dnia modlić się o uratowanie jego życia oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu.

  Postanawiam:

  • odmówić codzienną modlitwę w intencji nienarodzonego
  • codziennie odmówić jedną tajemnicę różańca
  • moje dobrowolne  postanowienia:

  ………………………………....................

   

  ……………………………….....................

   

  …………………………………..................

   

   ………………………..

  Podpis


  Modlitwa codzienna

   

  Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki, Maryi, która urodziła Cię z miłością, oraz za wstawiennictwem św. Józefa, człowieka zawierzenia, który opiekował się Tobą po narodzeniu, proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę, daj rodzicom miłość i odwagę, aby swoje dziecko pozostawili przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen.

   

   

  Składanie przyrzeczeń odbywa się w uroczystości i święta maryjne: 2 lutego, 25 marca, 31 maja, 8 września, 8 grudnia

   

  Parafia Rzymskokatolicka

  Św. Cyryla i Metodego

  ul. Salezjańska 7

                                                                     96-300 Żyrardów

   

 • DUCHOWA ADOPCJA DZIECKA POCZĘTEGO

  Dodano: 20 marca 2014 r.

   

  DUCHOWA    ADOPCJA


  DZIECKA    POCZĘTEGO

   

                                                                                      CZYM JEST:

   • modlitwą w obronie poczętego życia
   • osobistym wypełnianiem Jasnogórskich Ślubów Narodu
  • pomocą dla osób cierpiących z powodu grzechu aborcji

  Duchowa Adopcja jest zobowiązaniem konkretnej osoby do podjęcia modlitwy w intencji ocalenia zagrożonego życia dziecka w łonie matki oraz o jego prawe życie po urodzeniu.

  Jej istotą jest krótka, codzienna modlitwa oraz jedna Tajemnica Różańca - odmawiane przez 9 miesięcy oraz w marę możliwości: częsta Komunia Św., post, aktywne wspieranie dzieł charytatywnych (pomoc samotnym matkom, rodzinom wielodzietnym, osobom starszym...)

  Niech nad każdym zagrożonym dzieckiem wyrośnie parasol modlitwy, Komunii Świętej, ofiary i pomocy!

   Głęboko zakorzeniona mentalność antykoncepcyjna (przeciwko dziecku) utrwaliła podział dzieci na „chciane” i „niechciane”, czyli przyjęte i odrzucone. Dziecko przestano traktować jako wartość samą w sobie, jako odrębną osobę, przeżywającą swoją pierwszą - dziewięciomiesięczną - fazę życia w łonie matki.

  Musi ono oczekiwać decyzji o przyjęciu albo wyroku śmierci.

  Wyrok ten zapada bez sądu: to tylko kwestia umowy pomiędzy matką a „lekarze”, często nawet pod osłoną prawa.

  Tysiące zagubionych, wylęknionych matek waha się, czy urodzić poczęte dziecko, które się w nich rozwija. Inne już się zdecydowały - dziś, jutro pójdą na tzw. „zabieg”, aby zadać śmierć...

  Ta wielka tragedia składa się z tysięcy osobnych, indywidualnych tragedii, rozłożonych w czasie i miejscu...

  Kto może przekonać wylęknione? Kto może zatrzymać już zdecydowane?

   Podejmując duchową adopcję przyrzekamy publicznie i uroczyście:

  „Najświętsza Panno, Bogarodzico Maryjo, wszyscy Aniołowie i święci.

  Wiedziony pragnieniem obrony życia nienarodzonych biorę w Duchową Adopcję jedno poczęte dziecko i przyrzekam: że od dnia dzisiejszego przez 9 miesięcy modlić się będę za to jedno poczęte dziecko, którego imię jest znane jedynie Bogu, o uratowanie jego zagrożonego życia oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu.

  W jego intencji codziennie przez 9 miesięcy odmawiać będę jedną Tajemnice Różańca i modlitwę, którą dziś po raz pierwszy kieruję do Boga.”

  Duchowa Adopcja jest formą spełniania jasnogórskich ślubów narodu polskiego

  „Święta Boża Rodzicielko i Matko Dobrej Rady. Przyrzekamy Ci z oczyma utkwionymi w Żłobek Betlejemski, że odtąd staniemy na straży budzącego się życia. Walczyć będziemy w obronie każdego dziecięcia i każdej kołyski równie mężnie, jak nasi ojcowie walczyli o byt i wolność narodu, płacąc obficie krwią własną. Gotowi jesteśmy raczej śmierć ponieść, aniżeli śmierć zadać bezbronnym. Dar życia uważać będziemy za największą łaskę Ojca Wszelkiego Życia i za najcenniejszy skarb Narodu.”

  Duchową Adopcję powinno się przeprowadzić w kościołach parafialnych czy sanktuariach Maryjnych przy współpracy duchownych oraz animatorów świeckich. Uroczyste złożenie przyrzeczeń powinny poprzedzać rekolekcje, połączone z czuwaniem przed Najświętszym Sakramentem. Przyrzeczenia należy organizować w święta Matki Bożej, podczas uroczystej Mszy Świętej lub nieszporów. Przygotowanie może być także prowadzone podczas pielgrzymek.

  Zachęcamy i zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli,

  a szczególnie:

  - matki i ojców,

  - narzeczonych i młode małżeństwa,

  - małżeństwa bezskutecznie oczekujące dziecka,

  - dorastającą młodzież,

  - zaangażowanych w pomoc bliźniemu,

  - wszystkich, którzy pełni poczucia winy pragną zadośćuczynić Bogu.

  Jeśli spotkasz wylęknioną, niezdecydowaną matkę w stanie błogosławionym pomóż jej odnaleźć radość macierzyństwa i zaproś do wspólnej modlitwy za jej poczęte dziecko.

  Jeśli chciałabyś lub chciałbyś podjąć Duchową Adopcję, a w Waszej parafii nie odbywają się jeszcze przyrzeczenia, możesz sam lub z przyjaciółmi udać się do Waszego Księdza Proboszcza i prosić Go o zorganizowanie przyrzeczeń w najbliższe Święto Matki Bożej.

  W wielu parafiach i sanktuariach już działają stałe ośrodki krzewienia Duchowej Adopcji, gdzie przyrzeczenia są organizowane regularnie, według stałego kalendarza. Coraz więcej osób włącza się w propagowanie idei Duchowej Adopcji, słysząc niemy krzyk zabijanych dzieci.

  Najczęściej stawiane pytania i odpowiedzi

  1. Co to jest duchowa adopcja?

  Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej - radosnej, bolesnej lub chwalebnej (Ojcze Nasz i 10 Zdrowaś Maryjo) oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców.

  Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia.

  2. Jakie mogą być dodatkowe postanowienia?

  Dodatkowymi postanowieniami mogą być na przykład: częsta Spowiedź i Komunia Święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, czytanie Pisma Świętego, post o chlebie i wodzie, walka z nałogami, pomoc osobom potrzebującym, dodatkowe modlitwy, (litanie, nowenny, koronki...).

  Należy podejmować postanowienia realne, mając na uwadze indywidualne możliwości ich wypełniania.

  3. Czy można podejmować duchową adopcję bez dodatkowych postanowień?

  Tak. Dodatkowe postanowienia nie są obowiązkowe, choć adoptujący chętnie je podejmują.

  4. Jak zrodziła się duchowa adopcja?

  Powstała po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce. W roku 1987 została przeniesiona do Polski. Pierwszy ośrodek duchowej adopcji powstał w kościele OO Paulinów w Warszawie. Stąd rozprzestrzenia się na cały kraj i poza jego granice.

  5. Jakie są owoce duchowej adopcji?

  Duchowa adopcja skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji. Pozwala matkom odzyskać wiarę w Boże Miłosierdzie, przynosząc pokój ich sercom. Jako bardzo konkretny, bezinteresowny i osobisty dar (modlitwy, ofiary i post), pomaga w szczególności ludziom młodym kształtować charakter, walczyć z egoizmem, odkrywać radość odpowiedzialnego rodzicielstwa, uzdalniając do postrzegania miłości i seksu oczyma Boga. Ucząc systematycznej modlitwy i pozytywnego działania pogłębia kontakt z Bogiem. Pomaga odkrywać głęboki sens zaniedbanych praktyk ascetycznych. Może się stać czynnikiem odrodzenia wspólnej modlitwy i miłości w rodzinie.

  6. Kto może podejmować duchową adopcję?

  Każdy - osoby świeckie, konsekrowane, mężczyźni, kobiety, ludzie w każdym wieku. Jedynie dzieci podejmują ją pod opieką rodziców.

  7. Ile razy można podjąć duchową adopcję?

  Można podejmować ją wielokrotnie, pod warunkiem wypełnienia poprzednich zobowiązań.

  8. Czy trzeba za każdym razem składać przyrzeczenia?

  Tak.

  9. Czy można adoptować więcej niż jedno dziecko?

  Duchowa adopcja dotyczy jednego dziecka.

  10. Czy wiemy, jakiej narodowości będzie adoptowane dziecko?

  Nie wiemy. Imię dziecka zna jedynie Bóg.

  11. Skąd pewność, że Bóg wysłucha mojej modlitwy?

  Naszą pewność opieramy na wierze we Wszechmoc i nieograniczone Miłosierdzie Boże. Bóg jest Dawcą Życia i Jego wolą jest, by każde poczęte dziecko żyło i było otoczone miłością rodziców.

  12. Czy jest grzechem, jeżeli danego dnia zapomni się odmówić modlitwę?

  Zapomnienie nie jest grzechem. Grzechem jest świadome i dobrowolne zlekceważenie składanego Bogu przyrzeczenia.

  13. Czy przerywa się duchową adopcję, gdy zaniedbało się modlitwę przez dłuższy czas?

  Długa przerwa (miesiąc, dwa) przerywa duchową adopcję. Należy wtedy ponowić przyrzeczenie i starać się je dotrzymać. W wypadku krótkiej przerwy należy duchową adopcję kontynuować, przedłużając modlitwę o opuszczone dni.

  14. Czy duchową adopcję mogą podejmować osoby żyjące w związkach niesakramentalnych?

  Tak, podobnie jak i osoby rozwiedzione.

  15. Czy ważna jest duchowa adopcja podjęta przez radio?

  Tak.

  16. Czy przyrzeczenia duchowej adopcji muszą być składane w formie uroczystej, wyłącznie w kościele w obecności kapłana?

  Wskazane jest, by przyrzeczenia były przeprowadzane uroczyście, chociaż można je złożyć także prywatnie.

  17. Czy duchową adopcję mogą podejmować osoby, które nie uczestniczyły w przygotowaniach - chore, niepełnosprawne, w sędziwym wieku?

  Tak. Mogą podejmować prywatnie.

  18. W jaki sposób można złożyć przyrzeczenia prywatnie?

  Odczytać formułę przyrzeczenia (najlepiej przed Krzyżem lub obrazem) i od tego momentu przez kolejnych dziewięć miesięcy odmawiać jedną dowolnie wybraną tajemnicę różańca oraz modlitwę w intencji dziecka i rodziców. Dla zapamiętania dobrze jest zapisać datę rozpoczęcia i zakończenia modlitwy.

   

  Formuła przyrzeczenia Duchowej Adopcji

   

  Najświętsza Panno, Bogarodzico Maryjo, wszyscy Aniołowie i Święci, wiedziony(a) pragnieniem niesienia pomocy w obronie nienarodzonych,

   

  (ja, …………………………......................)

  postanawiam mocno i przyrzekam, że od

   

  dnia .................... w Święto ……………….

   

  …………………………………………......

  biorę w duchową adopcję jedno dziecko, którego imię Bogu jest wiadome, aby przez 9 miesięcy każdego dnia modlić się o uratowanie jego życia oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu.

  Postanawiam:

  • odmówić codzienną modlitwę w intencji nienarodzonego
  • codziennie odmówić jedną tajemnicę różańca
  • moje dobrowolne  postanowienia:

  ………………………………....................

   

  ……………………………….....................

   

  …………………………………..................

   

   ………………………..

  Podpis  Modlitwa codzienna

   

  Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki, Maryi, która urodziła Cię z miłością, oraz za wstawiennictwem św. Józefa, człowieka zawierzenia, który opiekował się Tobą po narodzeniu, proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę, daj rodzicom miłość i odwagę, aby swoje dziecko pozostawili przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen.

   

   

   

  Składanie przyrzeczeń odbywa się w uroczystości i święta maryjne: 2 lutego, 25 marca, 31 maja, 8 września, 8 grudnia

   

   

   

  Parafia Rzymskokatolicka

  Św. Cyryla i Metodego

  ul. Salezjańska 7

  96-300 Żyrardów

 • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 23-26 MARCA 2014

  Dodano: 18 marca 2014 r.

   REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

  23 - 26 MARCA 2014


  Rekolekcje głosi Ks. Władysław Bienias– salezjanin z Woźniakowa

  Niedziela: 23 marca 2014

  08.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich, po Mszy św. - Gorzkie Żale

  10.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich,

  11.30 – Msza św. z nauką dla dzieci i gimnazjum

  18.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich,

  W kaplicy na ul. Łęczyckiej

  ·               Msza św. o godz. 9.00 z nauką ogólną dla wszystkich

  ·               Msza św. o godz. 16.00. z nauką ogólną dla wszystkich

  Poniedziałek,  24 marca 2014

  24.03.2014 roku w kościele parafialnym w Woźniakowie:

  ·               Nabożeństwo słowa dla młodzieży gimnazjalnej o godz. 8.30

  ·               Nabożeństwo słowa dla dzieci ze SP nr 5 o godz. 10.00

  ·               Msza św. o godz. 12.00 z nauką ogólną dla wszystkich

  ·               Msza św. o godz. 18.00 z nauką ogólną dla wszystkich

  W kaplicy na ul. Łęczyckiej

  ·               Msza św. o godz. 16.00. z nauką ogólną dla wszystkich

  Wtorek, Środa: 25 – 26 marca 2014

  25-26.03.2014 roku w kościele parafialnym w Woźniakowie:

  ·               Msza św. dla młodzieży gimnazjalnej o godz. 8.30

  ·               Msza św. dla dzieci ze SP nr 5 o godz. 10.00 

  ·               Msza św. o godz. 12.00 z nauką ogólną dla wszystkich

  ·               Msza św. o godz. 18.00 z nauką ogólną dla wszystkich

  W kaplicy na ul. Łęczyckiej

  ·               Msza św. o godz. 16.00. z nauką ogólną dla wszystkich

   

  1. Zapraszamy na modlitwę różańcową o g. 17.30 w intencji rekolekcji

  2. Spowiedź w czasie REKOLEKCJI będzie na wszystkich Mszach Świętych. 

  3. Taca we wtorek i środę będzie przeznaczona na nowicjat salezjański w Woźniakowie.

 • Ogłoszenia duszpasterskie II Niedziela Wielkiego Postu - 16.03.2014 r.

  Dodano: 16 marca 2014 r.

   Ogłoszenia duszpasterskie

  II Niedziela Wielkiego Postu - 16.03.2014 r.

  1. Dzisiejsza, druga niedziela Wielkiego Postu kieruje nasz wzrok na Chrystusa uwielbionego, abyśmy nie zapominali, że trud, którego doświadczamy obecnie, nie jest pozbawiony sensu, lecz ma nas prowadzić do udziału w chwale Bożej. W Polsce przeżywamy ją pod hasłem: Dzień Modlitwy, postu i Solidarności z Misjonarzami. Przy wyjściu z Kościoła są zbierane ofiary do puszek na misje.

  2. W niedziele Wielkiego Postu, Gorzkie Żalepo Mszy św. z godz. 8.00 z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.

  3. W piątki Wielkiego Postu, nabożeństwo Drogi Krzyżowej o 16.30 z udziałem dzieci i młodzieży, o godz. 17.30 dla dorosłych. W kaplicy na ul. Łęczyckiej o godz. 16.00.

  4.Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Nie zaniedbujmy korzystania z tego skarbca łaski, by coraz bardziej upodabniać się do naszego miłującego Boga.

  5. Zachęcam do składania dobrowolnych ofiar na kwiaty do Bożego Grobu. Ofiary można składać do skarbony przy wyjściu z kościoła, w kancelarii lub zakrystii.

  6. W środę, 19 marca, przypada uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP, Opiekuna Pana Jezusa. Podczas Mszy Świętej wieczornej tego dnia przez wstawiennictwo św. Józefa będziemy się modlić za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania.

  Wstawiennictwu św. Józefa będziemy również powierzać wszystkie osoby noszące jego imię, a szczególnie księdza proboszcza, ks. Józefa Pietrusika i wikariusza parafialnego ks. Józefa Grochowskiego. Uroczysta Msza o godz. 18.00. Zapraszamy wszystkich przedstawicieli grup i wspólnot parafialnych oraz stowarzyszeń do wspólnej modlitwy w intencji solenizantów.

  7. Tego samego dnia ks. Jan Sposób odprawi Mszę św. ku czci św. Józefa w kaplicy na ul. Łęczyckiej o g. 16.00.

  8. W sobotę 22 marca o godz. 12.00 wyjazd na Misterium Męki Pańskiej do Czerwińska n. Wisłą.

  9. W trzecią niedzielę Wielkiego Postu rozpoczniemy Rekolekcje wielkopostne. Rekolekcje wygłosi ks. Władysław Bienias z Woźniakowa. Plan rekolekcji jest następujący: 23.03. wg grafiku niedzielnego, w poniedziałek, we wtorek  i w środę o godz. 08.30 – Gimnazjum nr 3, o godz. 10.00 – Szkoła Podstawowa nr 5, o godz. 12.00 – dla dorosłych,  o godz. 16.00 – w kaplicy na Łęczyckiej i o godz. 18.00 dla dorosłych. W poniedziałek dzień chorych, zapraszam na Mszę św. o godz. 18.00 wszystkich naszych chorych i starszych. Podczas Mszy św. zostanie udzielony im sakrament namaszczenia. Proszę najbliższych, aby pomóc chorym w dotarciu do kościoła. Plan rekolekcji wywieszony jest również w gablocie. Spowiedź dla dzieci i młodzieży w poniedziałek, dla dorosłych w poniedziałek, wtorek i środę. Taca z poniedziałku, wtorku i środy zostanie przekazana na nowicjat salezjański.

  10.Spotkanie formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania w niedzielę 23 marca o godz. 16.30. Na spotkanie zabieramy ze sobą Pismo święte. Obecność obowiązkowa.

  11. Ks. Biskup Ordynariusz zaprasza wszystkich Diecezjan do udziału we Mszy św. dziękczynnej sprawowanej w 22 rocznicę utworzenia Diecezji Łowickiej dnia 25 marca 2014 roku o godz. 18.00 w Bazylice Katedralnej w Łowiczu.

 • Ogłoszenia duszpasterskie I Niedziela Wielkiego Postu - 09.03.2014 r.

  Dodano: 9 marca 2014 r.

   Ogłoszenia duszpasterskie

  I Niedziela Wielkiego Postu - 09.03.2014 r.

  1. Fioletowy kolor szat liturgicznych wskazuje nam na to, że rozpoczęliśmy nowy okres roku liturgicznego, jakim jest Wielki Post. Jest to czas pokuty i przemiany własnego życia. Dobrze by było również znaleźć czas na wartościową lekturę, pomagającą nam w pogłębieniu naszej wiary, na medytację słowa Bożego, czytanie Pisma Świętego.

  2. W niedziele Wielkiego Postu, Gorzkie Żalepo Mszy św. z godz. 8.00 z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.

  3. W piątki Wielkiego Postu, nabożeństwo Drogi Krzyżowej o 16.30 z udziałem dzieci i młodzieży, o godz. 17.30 dla dorosłych. W kaplicy na ul. Łęczyckiej o godz. 16.00.

  4.Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, przystąpienie tego dnia do Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego). Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Nie zaniedbujmy korzystania z tego skarbca łaski, by coraz bardziej upodabniać się do naszego miłującego Boga.

  5. Zachęcam do składania dobrowolnych ofiar na kwiaty do Bożego Grobu. Niech one będą wyrazem naszej miłości do Jezusa i Jego Krzyża, a także zewnętrznym znakiem piękna i estetyki. Niech dekoracja Grobu Pańskiego przemówi do nas swoją tajemnicą i pięknem. Ofiary można składać do skarbony przy wyjściu z kościoła, w kancelarii lub zakrystii.

  6. We wtorek, 4 marca, odprawiliśmy Mszę w intencji zmarłych polecanych w wypominkach, poprzedzoną modlitwą różańcową z wypominkami. Naszym modlitwom polecają się ci, którzy odeszli w miesiącu marcu 2013 roku i obchodzimy ich pierwszą rocznicą śmierci: + Stefania Żurawicz; + Jarosław Łuczyński; + Krzysztof Rutkowski; + Jarosław Szczepański; + Andrzej Borkowski; + Zofia Sipińska.

  7. W sobotę, 15 marca,po Mszy o godz. 18.00 rozpoczyna się nowenna do Matki BożejWspomożenia Wiernych. Prośby i podziękowania można składać do skarbony przy wejściu do kościoła z napisem jałmużna postna.

  8. Przyszłą niedzielę Wielkiego Postu w Polsce będziemy przeżywali pod hasłem: Dzień Modlitwy, postu i Solidarności z Misjonarzami. Będą zbierane ofiary do puszek na misje.

  9. Są jeszcze wolne miejsca na Misterium Męki Pańskiej w Czerwińsku nad Wisłą. Wyjazd w dniu 22 marca o godz. 12.00. Koszt 50 zł. Zapisy w kancelarii lub zakrystii.

  10.W trzecią niedzielę Wielkiego Postu w dniach 23 - 26.03. br rozpoczniemy Rekolekcje wielkopostne dla dorosłych, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 i Gimnazjum nr 3. Rekolekcje wygłosi ks. Władysław Bienias z Woźniakowa. Program wywieszony jest w gablocie ogłoszeń.

  11.Spotkanie formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania w niedzielę 23 marca o godz. 16.30. Na spotkanie zabieramy ze sobą Pismo święte. Obecność obowiązkowa.

  12. W ostatnim tygodniu odszeli do wieczności:

  Wacław Graczyk lat 89 z Marianek; Czesława Jędrzejczak lat 84 z Gnojna; Kazimierz Czarnecki lat 68 z Woźniakowa.

  Polećmy ich dusze Miłosierdziu Bożemu;

  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

 • Ogłoszenia duszpasterskie VIII Niedziela Zwykła - 02.03.2014 r.

  Dodano: 2 marca 2014 r.

   Ogłoszenia duszpasterskie

  VIII Niedziela Zwykła - 02.03.2014 r.

  1.Dziś niedziela adoracyjna po Mszy św. o godz. 10.00 wystawienie Najświętszego sakramentu, na Mszy św. o godz. 11.30 poświęcenie i wręczenie dzieciom pierwszokomunijnym książeczek do nabożeństwa, po Mszy św. błogosławieństwo małżeństw oraz katecheza dla dzieci pierwszokomunijnych i ich Rodziców. Natomiast po Mszy świętej o godz. 18.00 modlitwa uwielbienia i wieczór konfesjonałów do godz. 20.30.

  2. Najbliższa środa – to Środa Popielcowa. Otwiera ona święty czas Wielkiego Postu. Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem będą sprawowane, w kościele o godz. 9.00 i 18.00, w kaplicy na ul. Łęczyckiej o godz. 16.00.

  3. W nadchodzącym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca. W czwartek prosimy o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Na Mszę świętą o godz. 18.00 zapraszamy ministrantów i ich rodziców. W piątek odwiedzimy chorych z sakramentami świętymi od godz. 9.00. Od godz. 16.00 spowiedź, o 16.30 Droga Krzyżowa z udziałem dzieci i młodzieży gimnazjalnej. Po Mszy o godz. 18.00 Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

  4. W piątki Wielkiego Postu, nabożeństwo Drogi Krzyżowej o 16.30 z udziałem dzieci i młodzieży, o godz. 17.30 dla dorosłych. W kaplicy na ul. Łęczyckiej o godz. 16.00. Natomiast w niedziele Wielkiego Postu, Gorzkie Żale po Mszy św. z godz. 8.00 z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.

  5. W Popielec obowiązuje post ścisły, od którego nie ma dyspensy, a polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 14. do 60. roku życia. Jednak Kościół zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy nie są do niego zobowiązani.

  6. Zachęcam do składania dobrowolnych ofiar na kwiaty do Bożego Grobu. Niech one będą wyrazem naszej miłości do Jezusa i Jego Krzyża, a także zewnętrznym znakiem piękna i estetyki. Niech dekoracja Grobu Pańskiego przemówi do nas swoją tajemnicą i pięknem. Ofiary można składać do skarbon przy wyjściu z kościoła, w kancelarii lub zakrystii.

  7. W sobotę, 8 marca, rozpoczynamy kurs przedmałżeński, który będzie zrealizowany w dwóch blokach wykładowych; 8 i 15 marca od 10.00 do godz. 14.00. Zapisy na pierwszym spotkaniu.

  8. Organizujemy wyjazd na Misterium Męki Pańskiej i do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą w dniu 22 marca br. Koszt 50 zł. Zapisy w kancelarii lub zakrystii.

  9. Zapraszamy do naszego kiosku parafialnego po katolicką prasę: Don Bosco, Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny, Miłujcie się.

  10. W ostatnim tygodniu odszeli do wieczności:

  Wiesława Andrzejewska lat 88 z Adamowic, Regina Anielak lat 86 z ul. Braci Śniadeckich, Marian Szczepaniak lat 56 z ul. Zielnej.

  Polećmy ich dusze Miłosierdziu Bożemu;

  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…


Filtr aktualności

Rozkład Mszy świętych

Niedziele i święta:
8:00; 10:00; 11:30; 18:00

Dni powszednie:
18:00

Kontakt
Woźniaków 56
99-300 Kutno

Nr konta bankowego  
05 1240 3190 1111 0000 2978 7630
Parafia pw. św. Michała Archanioła
w Kutnie-Woźniaków

Nr dostępowy 24 362-73-10 
Kancelaria Parafialna 24 362-73-25 
Biuro Oratorium 24 362-73-21 
Dom rekolekcyjny 24 362-73-20 
Wspólnota zakonna salezjanów 
24 362-73-11 
 

Biuro SL SALOS "Róża Kutno"
(24) 362-73-23 

e-mail:
Dom Zakonny: 
wozniakow@salezjanie.pl 
Dom Rekolekcyjny: 
salezjanie.wozniakow@gmail.com
Parafia:

parafia-wozniakow@salezjanie.pl 
Oratorium: 
oratorium.wozniakow@gmail.com 
SL SALOS: 
salosrozakutno@gmail.com