«  Archiwum aktualności - marzec 2013 »

 • Ogłoszenia duszpasterskie

  Dodano: 29 marca 2013 r.

   

  NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO  –  31 III 2013


  1. Gromadzi nas dzisiaj liturgia największych świąt chrześcijańskich, zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Niech radość z faktu, że grób jest pusty, zagości na trwałe w naszych sercach i odzywa się nieustannie, a zwłaszcza wtedy, gdy będą nas dotykać trudne doświadczenia. Życzenia te kieruję od nas salezjanów, wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom dzieła salezjańskiego. Pozdrawiamy również wszystkich naszych chorych, cierpiących i samotnych.
  2. Bardzo serdecznie dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszych  uroczystości, a mianowicie: Ks. Radcy za obecność i wspólną modlitwę; współbraciom salezjanom: za posługę w konfesjonale, przy ołtarzu; naszym nowicjuszom, ministrantom   i lektorom, którzy przez ostatnie dni przygotowali liturgię z ks. Jackiem; dzieciom i młodzieży, zaangażowanym w procesji oraz p. katechetkom (dzieci po Mszy św. niech pozostaną na chwilę w kościele); p. Wiolecie i p. Ryszardowi za ciągłą dbałość o naszą świątynię i wszelką pomoc; p. Organiście i scholii młodzieżowej, za towarzyszenie nam śpiewem i muzyką dzisiaj i podczas Triduum Paschalnego; strażakom, za adorację przy Grobie Pańskim i procesję rezurekcyjną; wszystkim, którzy zaangażowali się w przebieg procesji i wam tu obecnym za wspólną modlitwę.
  3. Dziękuję twórcom wystroju Grobu Pańskiego i Ciemnicy: p. Izabeli Jóźwiak, p. Zbyszkowi Mikołajczykowi i p. Pawłowi Szelągowi, za wielogodzinną pracę w kościele przy dekoracji. Dziękuję instytucjom i osobom prywatnym za nadesłane pod adresem nas salezjanów, życzenia świąteczne.
  4. Najbliższy tydzień to oktawa świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Pozwólmy, aby nasze serca napełniały się tą prawdą naszej wiary przez udział w liturgii oktawy.
  5. O godz. 8.00 Mszy św. nie będzie.
  6. Jutro drugi dzień świąt, Msze św. jak w każdą niedzielę.
  7. W tych dniach pamiętajmy także o modlitwie przy grobach naszych najbliższych.
  8. Niech Bóg wam błogosławi na dalsze świętowanie.

   

  Myśl tygodnia:

  Wiara daje odpowiedź na to,

  gdzie należy szukać źródeł mocy.

 • Ogłoszenia duszpasterskie

  Dodano: 23 marca 2013 r.

   

  NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ  – 24 III 2013  


  1.Niedziela Palmowa, wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Są to największe uroczystości  w chrześcijaństwie, które mają nas przygotować bezpośrednio do Zmartwychwstania Jezusa. Zapraszam do licznego udziału w Triduum Paschalnym. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.

  2.   W Wielki Czwartekcelebrowana jest tylko jedna Msza św. zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Celebracja nastąpi o godz. 18.00. Po śpiewie „Chwała na wysokości Bogu” zamilkną dzwony, aż do Wigilii Paschalnej. Po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do tzw. Ciemnicy. Adoracja do godz. 21.00. Zapraszamy młodzież na adorację od godz. 20.00.

  3.     Wielki Piątek, to dzień, w którym umarł Chrystus. Obowiązuje post ścisły, czyli jakościowy i ilościowy, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Tego dnia, na znak smutku i żałoby, nie sprawuje się Eucharystii jedynie nabożeństwo wielkopiątkowe o godz. 18.00. Nabożeństwo składa się z 4 części: Odczytanie Pasji, adoracja krzyża (przy adoracji składamy ofiary na Grób Pański w Jerozolimie), Komunia św. i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do grobu. Droga krzyżowa tego dnia w kościele tylko o godz. 17.30, w kaplicy na ul. Łęczyckiej o godz. 15.00. Adoracja przez cały dzień od godz. 9.00 do godz. 21.00. Zapraszamy młodzież na adorację od godz. 20.00 oraz panów strażaków do adoracji przy Grobie Pańskim.

  4.  Wielka Sobotajest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Wieczorem rozpoczniemy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 18.00. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Zapraszam do licznego udziału. Proszę przynieść tego wieczoru świece, gdyż liturgia przewiduje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Proszę zadbać o to, aby każda świeca miała ochronkę przed spływaniem wosku na podłogę i ławki. Adoracja do godz. 21.00. Zapraszamy młodzież na adorację od godz. 20.00.

  5.     W pierwszy dzień Świąt uroczysta Msza św. i procesja rezurekcyjna o godz. 6.00. Do udziału w procesji rezurekcyjnej zapraszam Panów Strażaków z Wroczyn i Leszczynka oraz całą asystę – dzieci, młodzież i dorosłych.  Proszę wszystkich zaangażowanych w procesji o wcześniejsze przybycie do kościoła (15 min.), ponieważ procesja jest na początku uroczystości i trzeba się do niej przygotować. W tym dniu Msza św. jeszcze będzie o godz. 10.00, 11.30 i 18.00. Mszy św. o godz. 08.00 nie będzie. W kaplicy na ul. Łęczyckiej Msza św. tylko o godz. 16.00.

  6. Poświęcenie pokarmów w Wielką sobotęodbędzie się w kościele od godz. 09.00 do  14.00. W tym czasie będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi. W kaplicy na ul. Łęczyckiej poświęcenie pokarmów od godz. 09.00 do 12.00. Natomiast w Gnojnie, we Wroczynach, we Frankach, w Leszczynku i w Grabkowie od godz. 09.00. Proszę o pojazd dla księdza.

  7.     Intencje mszalne wywieszone są w gablocie.

  8.    Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Są do nabycia: Don Bosko, Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny,  Miłujcie się.

  9.  Po każdej Mszy św. Animatorzy naszego oratorium rozprowadzają wielkanocne świece woskowe. Zgromadzone fundusze będą przeznaczone na działalność młodzieżową naszego oratorium.

  10. Dziękuję za ofiary złożone na kwiaty do Grobu Pańskiego. Po świętach dokonam rozliczenia z tych ofiar.

  11.Wszystkim życzę zdrowia i błogosławionego tygodnia.

   

   

  Myśl tygodnia:

   

  Tylko cierpienie otwiera przed nami to, co wielkie i święte. 

 • Ogłoszenia duszpasterskie

  Dodano: 15 marca 2013 r.

   

  V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 17 III 2013 


  1.  Z Katechizmu Kościoła Katolickiego: Charyzmaty są specjalnymi darami Ducha Świętego udzielonymi poszczególnym wiernym dla dobra ludzi, ze względu na potrzeby świata, w sposób szczególny w celu budowania Kościoła. Do pasterzy należy rozeznawanie charyzmatów (799-801).

  2.  Dziś zwrócimy naszą uwagę na gest podnoszenia oczu podczas liturgii: Jest gestem wyrażającym skierowanie duszy i myśli ku Bogu. Miał on ułatwić uświadomienie sobie obecności Bożej. Znany był on w chrześcijaństwie od najdawniejszych czasów. Dziś zachował się w Pierwszej Modlitwie Eucharystycznej zwanej Kanonem Rzymskim.

  3.Za tydzień Niedziela Palmowa, rozpoczynająca uroczyste obchody Wielkiego Tygodnia. Podczas Mszy Świętych zostanie odczytany opis Męki Pańskiej oraz poświęcone zostaną palmy. Przed sumą o godz. 11.30 wszyscy zgromadzimy się przed kościołem i tam poświęcimy palmy, a  następnie uroczyście przejdziemy do kościoła. Przed każdą Mszą św. Salezjanie Współpracownicy rozprowadzać będą palmy.

  4.We wtorek, 19 marca, przypada uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP, Opiekuna Pana Jezusa. Podczas Mszy Świętej wieczornej tego dnia przez wstawiennictwo św. Józefa będziemy się modlić za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania.

  5.  Intencje mszalne wywieszona są w gablocie.

  6.19 marca o godz. 10.00, odbędzie się w Rzymie uroczysta Inauguracja Pontyfikatu Ojca św. Franciszka. Włączmy się w dziękczynienie i modlitwę całego Kościoła.

  7.Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Są do nabycia: Don Bosko, Niedziela, Gość Niedzielny, Miłujcie się

  8.W sobotę, 23 marca o godz. 10.00, odbędzie się skupienie wielkopostne dla Salezjanów Współpracowników.

  9.Za tydzień po każdej Mszy św. Animatorzy naszego oratorium rozprowadzać będą wielkanocne świece woskowe. Zgromadzone fundusze będą przeznaczone na działalność młodzieżową naszego oratorium.

  10.W dniu dzisiejszym, przy naszym kościele i przy kaplicy na ul Łęczyckiej, zbierane są ofiary do puszek na Hospicjum Kutnowskie. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wydatki bieżące chorych. Serdecznie zachęcam.

  11.Zachęcam do składania dobrowolnych ofiar na kwiaty do Bożego Grobu.

  12.W Wielkim Poście, trwa akcja „Jałmużna Wielkopostna”.

  13.Wszystkim życzę zdrowia i błogosławionego tygodnia.


  Myśl tygodnia:

  Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz; nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz.

  św. Augustyn

 • Ogłoszenia duszpasterskie

  Dodano: 8 marca 2013 r.

   

  IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 10 III 2013 


  1.   Z Katechizmu Kościoła Katolickiego: Posłaniem Kościoła jest głoszenie i krzewienie wśród wszystkich narodów Królestwa Bożego zapoczątkowanego przez Chrystusa. Stanowi tu na ziemi zalążek oraz zaczątek tego królestwa (767-769).

  2.  Dziś zwrócimy naszą uwagę na gest obmycia rąk podczas liturgii: Obmycie rąk (lavabo) ma miejsce po ofiarowaniu, a przed rozpoczęciem sprawowania liturgii Eucharystycznej. Pierwotnie miało ono znaczenie praktyczne – często po prostu kapłan zmuszony był umyć ręce po przyjmowaniu ofiar w naturze. Dziś gest ten został zachowany, ale ma znaczenie symboliczne – obmycie fizyczne jest oznaką oczyszczenia moralnego. Ten charakter obmycia rąk podkreśla modlitwa odmawiana w tym czasie przez celebransa: Obmyj mnie, Panie, z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego.

  3. Dziś rozpoczynamy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które potrwają do środy, 13 marca. Plan rekolekcji jest następujący: dziś, wg grafiku niedzielnego, w poniedziałek, we wtorek  i w środę o godz. 08.30 – Gimnazjum nr 3, o godz. 10.00 – Szkoła Podstawowa nr 5, o godz. 12.00 – młodzież Szkół Średnich i dorośli,  o godz. 16.00 – w kaplicy na Łęczyckiej i o godz. 18.00 dla dorosłych. W poniedziałek dzień chorych, zapraszam na Mszę św. o godz. 18.00 wszystkich naszych chorych i starszych. Podczas Mszy św. zostanie udzielony im sakrament namaszczenia. Proszę najbliższych, aby pomóc chorym w dotarciu do kościoła. Plan rekolekcji wywieszony jest również w gablocie. Spowiedź dla dzieci i młodzieży we wtorek i w środę, dla dorosłych w poniedziałek, wtorek i środę. Taca z poniedziałku, wtorku i środy zostanie przekazana ks. Pawłowi na dzieło młodzieżowe w Różanymstoku. Wesprzyjmy tę piękną inicjatywę, niech to będzie nasz osobisty dar serca.  

  4.  Intencje mszalne wywieszona są w gablocie.

  5.  Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Są do nabycia: Don Bosko, Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny, Miłujcie się

  6. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się następujące osoby: Mariusz Siemianowski, kawaler, z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Działdowie i Alicja, Katarzyna Kacprzak, panna, z parafii miejscowej – zapowiedź II. Gdyby ktoś wiedział o zaistniałych przeszkodach między tymi osobami, w sumieniu jest zobowiązany powiadomić tutejsze duszpasterstwo. Samym zaś narzeczonym życzę wszelkiego dobra na czas przygotowania się do sakramentu małżeństwa.

  7. W ostatnim tygodniu wpłynęła ofiara w wysokości 200 zł, na potrzeby naszego kościoła. Bardzo serdecznie dziękuję.

  8. Zachęcam do składania dobrowolnych ofiar na kwiaty do Bożego Grobu.

  9. W Wielkim Poście, trwa akcja „Jałmużna Wielkopostna”.

  10.W przyszłą niedzielę, 17 marca, przy naszym kościele i przy kaplicy na ul Łęczyckiej, będą zbierane ofiary do puszek na Hospicjum Kutnowskie. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wydatki bieżące chorych. Serdecznie zachęcam.

  11.Wszystkim życzę dobrego przeżywania rekolekcji wielkopostnych oraz Bożego błogosławieństwa.


  Myśl tygodnia:

  Nie staraj się zrozumieć, abyś uwierzył,

  lecz staraj się uwierzyć, to zrozumiesz.

  św. Augustyn

 • Ogłoszenia duszpasterskie

  Dodano: 1 marca 2013 r.

   

  III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 03 III 2013 


  1.  Z Katechizmu Kościoła Katolickiego: Kościół jest Ludem Bożym, ponieważ spodobało się Bogu uświęcać i zbawiać ludzi nie pojedynczo, lecz ustanowić ich jako lud, zgromadzony w jedności z Ojcem i Synem i Duchem Świętym (781, 802-804).

  2.Dziś zwrócimy naszą uwagę na gest rozłożenia rąk podczas liturgii: Jest gestem wykonywanym przez kapłana podczas odmawiania modlitw. Wyraża ono, że kapłan swoją modlitwą obejmuje, jak wyciągniętymi ramionami, całe zgromadzenie liturgiczne.

  3.Pamiętajmy, że najważniejszym zadaniem w tym świętym czasie Wielkiego Postu jest nasze nawrócenie. Chodzi o nawrócenie we wszystkich wymiarach naszego życia osobistego, społecznego, rodzinnego. Nawrócenie ma się bowiem dokonać przede wszystkim w naszym sercu. Pomagają w tym zewnętrzne praktyki pokutne oraz udział w wielkopostnych nabożeństwach: piątkowej Drodze Krzyżowej i niedzielnych Gorzkich Żalach.

  4.W przyszłą niedzielę, 10 marca, rozpoczniemy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które potrwają do środy, 13 marca. Plan rekolekcji jest następujący:  w niedzielę, wg grafiku świątecznego (dzieci zapraszamy na godz. 11.30), w poniedziałek, we wtorek i w środę o godz. 08.30 – Gimnazjum nr 3, o godz. 10.00 – Szkoła Podstawowa nr 5, o godz. 12.00 – młodzież Szkół Średnich i dorośli, o godz. 16.00 – w kaplicy na Łęczyckiej i o godz. 18.00 dla dorosłych. W poniedziałek dzień chorych, zapraszam na Mszę św. o godz. 18.00 wszystkich naszych chorych i starszych. Podczas Mszy św. zostanie udzielony im sakrament namaszczenia chorych. Proszę najbliższych, aby pomóc chorym w dotarciu do kościoła. Plan rekolekcji wywieszony jest również w gablocie. Rekolekcje poprowadzi salezjanin, ks. Paweł Rudnicki z Różanegostoku. Spowiedź dla dzieci i młodzieży we wtorek i w środę, dla dorosłych w poniedziałek, wtorek i środę. Informuję, że  w święta spowiadać nie będziemy. Taca z poniedziałku, wtorku i środy zostanie przekazana ks. Pawłowi na dzieło młodzieżowe w Różanymstoku. Wesprzyjmy tę piękną inicjatywę, niech to będzie nasz osobisty dar serca.  

  5.  W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca

  6.Dziś niedziela adoracyjna. O godz. 15.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu. Natomiast po Mszy św. wieczornej modlitwa uwielbienia i wieczór konfesjonałów. Zapraszamy.

  7.  Intencje mszalne wywieszona są w gablocie.

  8.Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Są do nabycia: Don Bosko, Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny, Miłujcie się

  9.Jutro, 4 marca, w liturgii czcimy św. Kazimierza.

  10.Do sakramentu małżeństwa przygotowują się następujące osoby: Mariusz Siemianowski, kawaler, z parafii św. Katarzyny Aleks. w Działdowie i Alicja, Katarzyna Kacprzak, panna, z parafii miejscowej – zapowiedź I. Gdyby ktoś wiedział o zaistniałych przeszkodach między tymi osobami, w sumieniu jest zobowiązany powiadomić tutejsze duszpasterstwo. Samym zaś narzeczonym życzę wszelkiego dobra na czas przygotowania się do sakramentu małżeństwa.

  11.Zachęcam do składania dobrowolnych ofiar na kwiaty do Bożego Grobu.

  12.W Wielkim Poście, trwa akcja „Jałmużna Wielkopostna”.

  13.Solenizantom tego tygodnia i wszystkim paniom z racji Dnia Kobiet, życzę zdrowia i Bożego błogosławieństwa. 


  Myśl tygodnia:

  Jeśli pragniesz widzieć Boga, już wierzysz.

  św. Augustyn


Filtr aktualności

Rozkład Mszy świętych

Niedziele i święta:
8:00; 10:00; 11:30; 18:00

Dni powszednie:
18:00

Kontakt
Woźniaków 56
99-300 Kutno

Nr konta bankowego  
05 1240 3190 1111 0000 2978 7630
Parafia pw. św. Michała Archanioła
w Kutnie-Woźniaków

Nr dostępowy 24 362-73-10 
Kancelaria Parafialna 24 362-73-25 
Biuro Oratorium 24 362-73-21 
Dom rekolekcyjny 24 362-73-20 
Wspólnota zakonna salezjanów 
24 362-73-11 
 

Biuro SL SALOS "Róża Kutno"
(24) 362-73-23 

e-mail:
Dom Zakonny: 
wozniakow@salezjanie.pl 
Dom Rekolekcyjny: 
salezjanie.wozniakow@gmail.com
Parafia:

parafia-wozniakow@salezjanie.pl 
Oratorium: 
oratorium.wozniakow@gmail.com 
SL SALOS: 
salosrozakutno@gmail.com