«  Archiwum aktualności - grudzień 2012 »

 • ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY: JEZUSA, MARYJI I JÓZEFA - 29.12.2013 r.

  Dodano: 31 grudnia 2013 r.

  ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY: JEZUSA, MARYJI I JÓZEFA - 29.12.2013 r.

  1. W dzisiaj na Mszy św. o godz. 11.30 odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i błogosławieństwo małżeństw.

  2.We wtorek ostatni dzień roku kalendarzowego 2013, liturgiczne wspomnienie św. Sylwestra.Wieczorną Mszę Świętą poprzedzi nabożeństwo o godz. 17.30 dziękczynno-przebłagalne: podziękujemy Dobremu Bogu za miniony rok i wszelkie dobro, któregośmy w tym czasie doznali oraz przeprosimy za grzechy przez nas popełnione. Za publiczne odśpiewanie hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy” tego dnia będzie można uzyskać odpust zupełny.

  3. Oktawa Bożego Narodzenia zakończy się w środę 1 stycznia uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki. Za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź” można również uzyskać odpust zupełny.

  4. Z Maryją - Bożą Rodzicielką wejdziemy w Nowy Rok Pański 2014. Tego dnia będziemy się modlili o pokój na świecie. Porządek Mszy świętych w naszym kościele świąteczny.

  5. W nadchodzącym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek prosimy o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Na Mszę świętą o godz. 18.00 zapraszamy ministrantów i ich rodziców. Po Mszy św. wspólne spotkanie w Oratorium. W piątek odwiedzimy chorych z sakramentami świętymi od godz. 8.00. Od godz. 16.00 spowiedź, o 16.30 Msza św. z udziałem dzieci i młodzieży gimnazjalnej. Po Mszy o godz. 18.00 Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Natomiast w sobotę spotkanie grupy modlitewnej "Królowej Pokoju" ze względu na kolędę jest odwołane. W niedzielę po Mszy św. z godz. 11.30 spotkanie i katecheza dla dzieci pierwszokomunijnych i ich Rodziców.

  6.Od 2 stycznia 2014r, rozpoczniemy odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. Pragniemy odwiedzić naszych Parafian, aby zanieść do ich domów i rodzin Boże błogosławieństwo. Będzie to przede wszystkim wizyta duszpasterska, podczas której zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy, do zastanowienia się nad naszymi praktykami religijnymi, do rozmowy o codziennych radościach i smutkach odwiedzanych rodzin oraz o sprawach naszej wspólnoty parafialnej.

  Na przygotowanym stole na białym obrusie niech znajdzie się Pismo Święte, świece, krzyż oraz zeszyty dzieci i młodzieży od religii. Na kolędzie niech będą wszyscy domownicy. Przy tej okazji można składać ofiary z przeznaczeniem: na potrzeby cmentarza i kościoła.

  7. Plan kolędy jest wywieszony w gablocie ogłoszeń.

  8.Starajmy się jak najgłębiej pochylić nad radosną tajemnicą narodzin Bożego Syna. Zachęcamy wszystkich, zwłaszcza dzieci, do gromadzenia się przy betlejemskim żłóbku, aby wspólnie adorować Boga w małym dziecku. Niech rozbrzmiewa w naszych domach, śpiew kolęd.

  9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Są do nabycia: Niedziela, Gość Niedzielny.

  10. Wszystkim życzę dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia.

 • UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO NARODZENIA - 25.12.2013 r.

  Dodano: 25 grudnia 2013 r.

  UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO NARODZENIA - 25.12.2013 r.

   1. Niech łaska i moc Przychodzącego Pana napełnia nas pokojem pośród wszelkich przeżywanych trudności i obaw o przyszłość. Zechciejmy otworzyć się na działanie Bożego Słowa, które stało się Ciałem, i przyjąć Je, aby jak słyszeliśmy w Ewangelii, dało nam Ono moc, byśmy coraz bardziej stawali się Jego wiarygodnymi świadkami. Życzę tego z całego serca nie tylko wszystkim obecnym tu w tej świątyni, ale wszystkim mieszkańcom naszej parafii i wszystkim, którzy przebywają tutaj gościnnie w tych dniach. Proszę też, abyście stali się jak aniołowie i zanieśli te życzenia wszystkim tym, którzy nie mogą lub też jest im trudno do naszej świątyni dzisiaj przyjść. Chciejmy dzielić się tą dobrą nowiną ze wszystkimi, z którymi się spotkamy.

   2. Składam serdeczne Bóg zapłać za wszystkie starania związane z przygotowaniem i przeżyciem radosnych Świąt Bożego Narodzenia: księżom za wytrwałą posługę w konfesjonale i w czasie liturgii. Serdecznie dziękuję Ministrantom i Lektorom za przygotowaną liturgię. Dziękujemy naszemu organiście p. Maćkowi i Scholi młodzieżowej, która tradycyjnie przygotowała śpiew kolęd i oprawę muzyczną na Pasterce. Dziękujemy tym, którzy dekorowali kościół i przygotowywali go do świąt: panu Ryszardowi, pani Wioli, młodzieży oratoryjnej, Współpracownikom Salezjańskim za każdą pracę wykonaną w parafii; dziękuję panu Pawłowi Szelągowi oraz panu Krzysztofowi Karczewskiemu za ofiarowanie choinek, dostarczenie i ustawienie w kościele. Wszystkim zaprzyjaźnionym osobom, którzy obdarowali nas darami materialnymi i darem modlitwy z serca dziękujemy.

   3. Bezpośrednio po Pasterce zapraszamy wszystkich do Oratorium na kakao i ciasto.

   4. Dziękujemy wszystkim którzy nadesłali życzenia pod naszym adresem. Bóg zapłać.

   5. 25 grudnia, w środę - Uroczystość Narodzenia Pańskiego i 26 grudnia, czwartek w oktawie Narodzenia Pańskiego obchodzimy Święto świętego Szczepana, pierwszego męczennika. Porządek świąteczny.

  6.27 grudnia,wpiątek Święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Na Mszy św. obrzęd błogosławieństwa wina.

  7. 28 grudnia, w sobotę święto św. Młodzianków tradycyjnie modlimy się w intencji poszanowania każdego poczętego życia, w intencji dzieci nienarodzonych.

  8.W przyszłą niedzielę, 29 grudnia Święto świętej Rodziny:Jezusa, Maryi i Józefa. Na Mszę św. o godz. 11.30 zapraszamy małżeństwa. W czasie eucharystii odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i błogosławieństwo małżeństw.

  9. Kolędę rozpoczniemy od 2 stycznia 2014 roku. Szczegółowy plan podamy 29 grudnia br.

  10. Przez cały tydzień trwa oktawa Bożego Narodzenia, co oznacza, że cały tydzień jest jakby przedłużonym dniem uroczystości Narodzenia Pańskiego. Obchód oktawy znosi również obowiązek piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Oktawa Bożego Narodzenia zakończy się w środę 1 stycznia uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki.

  11. Zachęcamy wszystkich, zwłaszcza dzieci do adoracji betlejemskiego żłóbka. Zatrzymajmy się na chwilę modlitwy i poczęstowanie się cukierkiem. Kolędy niech rozbrzmiewają w naszych domach, podczas świątecznych spotkań z najbliższymi.

  12. Wszystkim życzymydoświadczenia Bożej Miłości w gronie rodziny i przyjaciół.

 • Ogłoszenia duszpasterskie IV Niedziela Adwentu - 22.12.2013 r.

  Dodano: 22 grudnia 2013 r.

   Ogłoszenia duszpasterskie

  IV Niedziela Adwentu - 22.12.2013 r.

  1. W naszej parafii przeżywamy rekolekcje adwentowe. Spowiedź na wszystkich Mszach Świętych. Serdecznie zapraszamy do duchowego przygotowania się na przyjście Pana.

  2. W dzisiejszą niedzielę na Mszy św. o godz. 8.00 swoje imieniny obchodzi ks. Adam Homoncik Dyrektor wspólnoty salezjańskiej i Magister nowicjatu. Składamy mu najserdeczniejsze życzenia zdrowia, ludzkiej życzliwości, darów Ducha Świętego i obfitego błogosławieństwa Bożego na każdy dzień jego posługi formacyjnej i duszpasterskiej.

  3. We wtorek, 24 grudnia Msza św. roratnia o godz. 7.00 w kaplicy na ul. Łęczyckiej. Po Mszy św. oddamy hołd Matce Bożej Wspomożenia Wiernych. Nie będzie Mszy wieczornej o godz. 18.00.

  4. W wigilię Bożego Narodzenia zasiądziemy do świątecznego stołu. Postarajmy się nadać temu spotkaniu religijny charakter. Najpierw zapalmy świecę, mówiąc przy tym „Światło Chrystusa”. Wszyscy domownicy niech odpowiedzą: „Bogu niech będą dzięki”. Następnie odczytajmy Ewangelię o Narodzeniu Pańskim, po czym złóżmy sobie nawzajem życzenia, łamiąc się przy tym opłatkiem. Przeprośmy za wszystko, czym mogliśmy się wzajemnie zranić w ciągu mijającego roku. Modlitwa Ojcze nasz... niech poprzedzi spożycie wigilijnego posiłku. Zachowajmy także zwyczaj pozostawienia pustego miejsca przy wigilijnym stole, okazując w ten symboliczny sposób wrażliwość na los ludzi biednych, samotnych, skrzywdzonych i ciężko strapionych. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do Domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili. Tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.

  5. Liturgiczny obchód pamiątki Betlejemskiej Nocy rozpoczniemy od Mszy świętej wigilijnej sprawowanej w intencji całej wspólnoty parafialnej o godz. 22.00, 24 grudnia. Informujemy, że Pasterka w kaplicy na ul. Łęczyckiej również o godz. 22.00.

  6. Po Pasterce zapraszamy wszystkich do Oratorium na kakao i ciasto.Pół godziny przed Pasterką, odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu naszej scholi młodzieżowej.

  7. 25 grudnia, w środę - Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Narodzenie Pana świętujmy radośnie i z czystym sercem. Porządek świąteczny.

  8. 26 grudnia, czwartek w oktawie Narodzenia Pańskiego obchodzimy Święto świętego Szczepana, pierwszego męczennika. Porządek świąteczny.

  9. Kolędę rozpoczniemy od 2 stycznia 2014 roku. Szczegółowy plan podamy 29 grudnia br.

  10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Są do nabycia: Niedziela, Gość Niedzielny. Są również rozprowadzane świece wigilijne, które zapłoną w wigilijny wieczór na naszych stołach. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z biednych rodzin, osób starszych i samotnych, a Współpracownicy Salezjańscy rozprowadzają poświęcone sianko na stół wigilijny.

  11. W ostatnim tygodniu odeszli do wieczności:

  Bronisława Walczak l. 65 z ul. Oporowskiej; Kazimierz Bińkowski l. 83 z ul. Konduktorskiej

  Polećmy ich dusze Miłosierdziu Bożemu;

  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

 • Msze Święte Gregoriańskie

  Dodano: 21 grudnia 2013 r.

  Msze Święte Gregoriańskie wywodzą swoją nazwę od imienia papieża Grzegorza Wielkiego (540-604). Gdy Grzegorz był opatem klasztoru w Rzymie, zmarł jeden z mnichów o imieniu, Justus, aby pomóc zmarłemu, polecił by odprawić za niego codziennie Mszę świętą. Po trzydziestu dniach zmarły Justus ukazał się jednemu z braci, mówiąc, że został uwolniony od wszelkiej kary. Uznano to za znak, że Msze św. odniosły oczekiwany skutek. Od tego czasu wierni coraz powszechniej starali się o codzienne odprawianie 30 Mszy świętych za zmarłego, pełni ufności, że z Bożego zmiłowania, dzięki wstawiennictwu św. Grzegorza, dusza będzie wybawiona z mąk czyśćcowych.

  Kościół jest przekonany o nieskończonej wartości Mszy św., wypływającej z zasług Chrystusa. Znaczenie to dotyczy nie tylko samych uczestników Mszy św., ale także osób lub spraw, w intencji, których jest ona odprawiana przez kapłana. Papieże wysoko cenili Msze święte gregoriańskie

  a Kongregacja Odpustów w Rzymie wydała 15 marca 1984 roku także oświadczenie: " Wiara, z jaką utrzymują wierni, że odprawienie 30 Mszy świętych tzw. gregoriańskich za jedną duszę, ma szczególniejszą moc do wybawienia jej z mąk czyśćcowych, jest pobożną i rozumną. Zaś zwyczaj odprawiania tych Mszy świętych jest dobrze przyjęty w Kościele Świętym".

  Istnieją także szczegółowe regulacje kościelne dotyczące Mszy gregoriańskich. Określają one liczbę Mszy św. na trzydzieści odprawionych bez przerwy. (por. Deklaracja Kongregacji Soboru z 24.02.1967). Oczywiście można odprawić 30 Mszy świętych z przerwą czy bez przerwy, za dwie czy więcej dusz, ale takie Msze święte nie będą miały przywileju gregoriańskiego. Tak, więc określa się jednoznacznie, że Msze święte Gregoriańskie mogą być odprawiane za jednego tylko zmarłego.

  Chwalebną jest, zatem rzeczą pamiętać o zmarłych, dopomagać im sposobami jak najskuteczniejszymi, a jeżeli my spieszyć będziemy z pomocą tym, którzy nas wyprzedzili, to Pan Bóg natchnie i naszych następców, by w ten sposób pamiętali o nas!.

 • Ogłoszenia duszpasterskie III Niedziela Adwentu - 15.12.2013 r.

  Dodano: 15 grudnia 2013 r.

   Ogłoszenia duszpasterskie

  III Niedziela Adwentu - 15.12.2013 r.

   I.W naszej parafii będziemy przeżywać rekolekcje adwentowe w dniach 20-22.12.2013 roku, które poprowadzi ks. Józef Grochowski - wikariusz parafialny.

  1.Spotkania rekolekcyjne będą w piątek, sobotę i niedzielę:

  • Msze św. w piątek i sobotę w kościele parafialnym o godz. 9.00, 12.00 i 18.00.

  • W kaplicy na ul. Łęczyckiej w piątek i sobotę o godz. 7.00 i 16.00.

  • Roraty dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej w środę, piątek i sobotę o godz. 16.30.

  • W niedzielę wg. grafiku świątecznego.

  2. Zapraszamy na modlitwą różańcową o g. 17.30 od piątku do niedzieli w intencji rekolekcji.

  3. Spowiedź w czasie REKOLEKCJI będzie na wszystkich Mszach Świętych.

  4. Adoracja Najświętszego Sakramentu: piątek i sobotę po Mszy o godz. 9.00 i do godz. 12.00.

  5. Taca w piątek i sobotę będzie przeznaczona na nowicjat salezjański w Woźniakowie.

  Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tym duchowym przygotowaniu na przyjście Pana.

  II. Dziś po Mszy o godz. 18.00 rozpoczyna się nowenna do Matki BożejWspomożenia Wiernych. Prośby i podziękowania można składać do skarbony przy wejściu do kościoła.

  III. Zakończyły się Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy Życia w Duchu Świętym. Zapraszamy chętne osoby, które ukończyły rekolekcje jak również osoby, które we wcześniejszych latach ukończyły podobne rekolekcje celem zawiązania wspólnoty w naszej parafii. Dziś pierwsze spotkanie o godz. 16.30 w kościele.

  IV. Na wieczerzę wigilijną postarajmy się o pobłogosławione opłatki, które są znakiem jedności całej naszej parafialnej rodziny. Dziękujemy Salezjanom Współpracownikom za dostarczenie opłatków wigilijnych do rodzin w parafii. Gdyby ktoś nie otrzymał z różnych racji. Opłatki można nabywać w kancelarii parafialnej lub w zakrystii.

  V. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 8.00 swoje imieniny będzie obchodził ks. Adam Homoncik Dyrektor wspólnoty salezjańskiej i Magister nowicjatu. Składamy mu już dziś serdeczne życzenia zdrowia, ludzkiej życzliwości, darów Ducha Świętego i obfitego błogosławieństwa Bożego na każdy dzień jego duszpasterskiej posługi. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.

  VI. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Są do nabycia: Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość. Są również rozprowadzane świece wigilijne, które zapłoną w wigilijny wieczór na naszych stołach. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z biednych rodzin, osób starszych i samotnych.

  VII. W ostatnim tygodniu odeszła do wieczności:

  Wacława Wojtczak l.88 z Adamowic.

  Polećmy jej dusze Miłosierdziu Bożemu;

  Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

 • Plan Rekolekcji Adwentowych

  Dodano: 13 grudnia 2013 r.

   REKOLEKCJE ADWENTOWE W PARAFII

  W DNIACH 20 -22.12.2013 ROKU,

  które poprowadzi ks. Józef Grochowski - wikariusz parafialny.

   Spotkania rekolekcyjne będą miały następujący porządek:

  Piątek - 20.12.2013 roku w kościele parafialnym w Woźniakowie:

  • Msza św. o godz. 9.00 z nauką ogólną dla wszystkich

  • Msza św. o godz. 12.00 z nauką ogólną dla wszystkich

  • Msza św. Roratnia o godz. 16.30 z nauką dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej

  • Msza św. o godz. 18.00 z nauką ogólną dla wszystkich

  W kaplicy na ul. Łęczyckiej w piątek - 20.12.2013 rok.

  • Msza św. Roratnia o godz. 7.00 z nauką ogólną dla wszystkich

  • Msza św. o godz. 16.00. z nauką ogólną dla wszystkich

  Sobota - 21.12.2013 roku w kościele parafialnym w Woźniakowie:

  • Msza św. o godz. 9.00 z nauką ogólną dla wszystkich

  • Msza św. o godz. 12.00 z nauką ogólną dla wszystkich

  • Msza św. Roratnia o godz. 16.30 z nauką dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej

  • Msza św. o godz. 18.00 z nauką ogólną dla wszystkich

  W kaplicy na ul. Łęczyckiej w sobotę - 21.12.2013 rok.

  • Msza św. Roratnia o godz. 7.00 z nauką ogólną dla wszystkich

  • Msza św. o godz. 16.00. z nauką ogólną dla wszystkich

  Niedziela - 22.12.2013 roku w kościele parafialnym w Woźniakowie:

  • Msza św. o godz. 8.00 z nauką ogólną dla wszystkich

  • Msza św. o godz. 10.00 z nauką ogólną dla wszystkich

  • Msza św. o godz. 11.30 z nauką dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej

  • Msza św. o godz. 18.00 z nauką ogólną dla wszystkich

  W kaplicy na ul. Łęczyckiej w niedzielę - 22.12.2013 rok.

  • Msza św. o godz. 9.00 z nauką ogólną dla wszystkich

  • Msza św. o godz. 16.00. z nauką ogólną dla wszystkich

  1. Zapraszamy na modlitwą różańcową o g. 17.30 od piątku do niedzieli w intencji rekolekcji.

  2. Spowiedź w czasie REKOLEKCJI będzie w piątek i sobotę.

  3. Adoracja Najświętszego Sakramentu: piątek i sobotę po Mszy o godz. 09.00 do godz. 12.00.

  4. Taca w piątek i sobotę będzie przeznaczona na Nowicjat Salezjański w Woźniakowie.

  Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tym duchowym

  przygotowaniu na przyjście Pana.

 • Ogłoszenia duszpasterskie II Niedziela Adwentu - 08.12.2013 r.

  Dodano: 8 grudnia 2013 r.

   Ogłoszenia duszpasterskie

  II Niedziela Adwentu - 08.12.2013 r.

   1. Dziś 8 grudnia w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Zgodnie z Ogólnymi Normami Roku Liturgicznego i Kalendarza, obchody tej uroczystości powinny być w bieżącym roku przesunięte. Jednakże, na mocy dyspensy udzielonej Konferencji Episkopatu Polski przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Konferencja Episkopatu Polski postanawia, aby w dniu 8 grudnia 2013 r., kiedy to wypada II niedziela Adwentu, dla dobra duchowego wiernych świętować uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

  2. Dziś również przeżywamy dzień solidarności z Kościołem na Wschodzie. Nie zapominajmy o tych naszych braciach, którzy przez długie lata komunizmu byli pozbawieni opieki duchowej, a obecnie borykają się z problemami braku kapłanów, wystroju wnętrz świątyń, paramentów liturgicznych, lecz są zarazem bardzo spragnieni wiary i otwarci na wszystko, czym zechcemy się z nimi podzielić. Nasze ofiary są przeznaczane m.in. na: tabernakula, naczynia i szaty liturgiczne, a także środki na wsparcie prowadzonych remontów i budowę obiektów kościelnych. Z tej okazji będą zbierane dobrowolne ofiary do puszek na pomoc Katolikom na Wschodzie.

  3. W dzisiejszą niedzielę 8 grudnia po Mszy św. o godz. 11.30 spotkanie formacyjne dla rodziców i dzieci pierwszokomunijnych. Na Mszy św. dzieci otrzymają medaliki MB Niepokalanej. Natomiast o godz. 16.30 III spotkanie formacyjne przygotowujące młodzież do sakramentu bierzmowania. Katecheza o Miłości Bożej i spotkanie w grupie dzielenia z animatorem.

  4. Spróbujmy także znaleźć czas na uczestnictwo w Mszach św. roratnich, które są codziennie w kaplicy na ul. Łęczyckiej o godz. 7.00, natomiast w naszym kościele dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej w środę i piątek o godz. 16.30. Zachęcamy, aby dzieci przychodziły na Roraty z lampionami.

  5. W naszej parafii będziemy również przeżywać rekolekcje adwentowe w dniach 20-22.12.2013 roku, które poprowadzi ks. Józef Grochowski - wikariusz parafialny. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tym duchowym przygotowaniu na przyjście Pana. W przyszłym tygodniu podamy dokładny rozkład rekolekcji parafialnych.

  6. W tym tygodniu wspominamy w liturgii:

  w piątek 13 grudnia - św. Łucję, a w sobotę 14 grudnia - św. Jana od Krzyża.

  7. Poświęcone opłatki wigilijne, roznoszone są w naszej parafii przez Salezjanów Współpracowników. Każdy z nich otrzymał od ks. Proboszcza upoważnienie. Składane ofiary, w całości są przeznaczone na kostkę i wykończenie alejki polbrukowej na cmentarzu. Dziękujemy za składane ofiary na ten cel.

  8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Są do nabycia: Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość.

  Są również rozprowadzane świece wigilijne, które zapłoną w wigilijny wieczór na naszych stołach. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z biednych rodzin, osób starszych i samotnych.

  9. W ostatnim tygodniu odeszli do wieczności:

  Kazimierz Pieniążek l. 59 z ul. Mickiewicza; Michał Zbigniew Mąkolski l.67 z Leszczynka.

  Polećmy im dusze Miłosierdziu Bożemu;

  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

 • Ogłoszenia duszpasterskie I Niedziela Adwentu - 01.12.2013 r.

  Dodano: 1 grudnia 2013 r.

   Ogłoszenia duszpasterskie   I Niedziela Adwentu - 01.12.2013 r.

  1. Rozpoczynamy dziś nowy rok liturgiczny. Jest to czas świętego i radosnego oczekiwania. Niech to będzie dla nas czas religijnego skupienia, medytacji, pokuty. Modlitwy, umartwienia, wyrzeczenia, rezygnacja z hucznych wesel i zabaw niech pomnażają duchowy skarb Kościoła i będą wyrazem naszego oczekiwania na przyjście Pana. W Kościele w Polsce będziemy go przeżywać pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”.

  2. Dziś po każdej Mszy św. błogosławimy opłatki wigilijne, które od jutra w naszej parafii będą roznoszone przez Salezjanów Współpracowników. Każdy z nich otrzyma od ks. Proboszcza upoważnienie, aby w ten sposób uniknąć trudnych sytuacji. Składane ofiary, będą przeznaczone na kostkę i wykończenie alejki polburkowej na cmentarzu.

  3. Dzisiejsza niedziela, to niedziela adoracyjna po Mszy św. o godz. 10.00 wystawienie Najświętszego sakramentu, natomiast po Mszy św. o godz. 11.30 błogosławieństwo małżeństw, a po Mszy świętej o godz. 18.00 modlitwa uwielbienia i wieczór konfesjonałów do godz. 20.30.

  4. Msza o Najświętszej Maryi Pannie w Adwencie, zwana roratnią, jest czuwaniem przed Bożym Narodzeniem z Jego Matką, Maryją. Jej obecność wyraża świeca, którą na tej Mszy św. zapalamy przy ołtarzu. Msza św. Roratnia będzie odprawiana codziennie w kaplicy na ul. Łęczyckiej o godz. 7.00, natomiast w naszym kościele dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej w środę i piątek o godz. 16.30. Zachęcamy, aby dzieci przychodziły na Roraty z lampionami.

  5. We wtorek, 3 grudnia, Msza św. o g. 18.00 za zmarłych polecanych w wypominkach, poprzedzona modlitwą różańcową z wypominkami. Naszym modlitwom polecają się ci, którzy odeszli w miesiącu grudniu 2012 rok i obchodzimy ich pierwszą rocznicą śmierci: + Tomasz Piotr Jankowski; + Marianna Śliwińska; + Stefania Zielińska; + Piotr Galant; + Aleksandra Maria Pawlak; + Regina Kwiatkowska; + Zygmunt Marian Kaliński; + Lesław Marian Patroniak; + Janina Urbanowicz; + Stanisław Ratajczyk; + Helena Szymczak; + Roman Jędrzejczak.

  6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobotamiesiąca. W czwartek prosimy o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Na Mszę świętą o godz. 18.00 zapraszamy ministrantów i ich rodziców. Po Mszy św. wspólne spotkanie w Oratorium. W piątekodwiedzimy chorych z sakramentami świętymi od godz. 9.00. Od godz. 16.00 spowiedź, o 16.30 Msza św. z udziałem dzieci i młodzieży gimnazjalnej. Po Mszy o godz. 18.00 Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Natomiast w sobotę o godz. 15.00 w kaplicy domu rekolekcyjnego spotkanie grupy modlitewnej "Królowej Pokoju".

  7. W przyszłą niedzielę Kościół w Polsce obchodzi Dzień Modlitw za Kościół na Wschodzie. Z tej okazji będą zbierane dobrowolne ofiary do puszek na pomoc Katolikom na Wschodzie.

   

  8. Również w przyszłą niedzielę 8 grudnia po Mszy św. o godz. 11.30 spotkanie formacyjne dla rodziców i dzieci pierwszokomunijnych. Na Mszy św. dzieci otrzymają medaliki MB Niepokalanej. Natomiast o godz. 16.30 III spotkanie formacyjne przygotowujące młodzież do sakramentu bierzmowania. Katecheza o Miłości Bożej i spotkanie w grupie dzielenia z animatorem.

  9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Są do nabycia: Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość.

  Są również rozprowadzane świece wigilijne, które zapłoną w wigilijny wieczór na naszych stołach. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z biednych rodzin, osób starszych i samotnych.

  10.W tym tygodniu patronują nam: w poniedziałek - św. Franciszek Ksawery, we wtorek - św. Barbara, w piątek - św. Mikołaj, w sobotę - św. Ambroży.

 • List Pasterski Episkopatu Polski na Adwent Roku Pańskiego 2013

  Dodano: 1 grudnia 2013 r.

  WIERZĘ W SYNA BOŻEGO

  List Pasterski Episkopatu Polski na Adwent Roku Pańskiego 2013

  Drodzy Bracia i Siostry!

  1. Adwent to radosne oczekiwanie na Zbawiciela. Wsłuchując się w słowa znanej pieśni kościelnej „Niebiosa, rosę spuśćcie nam z góry”, wchodzimy w Adwent, czyli w oczekiwanie na przyjście Zbawiciela. Nie jest to czas umartwień, ale porządkowania naszych sumień i naszego życia. W tym okresie łączymy się w naszym oczekiwaniu ze wszystkimi sprawiedliwymi synami i córkami Izraela. W sposób szczególny łączymy się z Maryją i jej Oblubieńcem, św. Józefem, dla których Adwent – od chwili Zwiastowania – był radosnym wyczekiwaniem na narodziny Jezusa. Dzisiejsza liturgia przypomina nam ten czas wypatrywania naszego zbawienia. Pan jest blisko. „Nadeszła godzina powstania ze snu” (por. Rz 13, 11).

  Oczekujemy na Boże Narodzenie, na narodziny Życia, które stanowi źródło i początek każdego ludzkiego istnienia i całej ludzkiej przyszłości (por. Hi 12,10). Adwent jest szkołą czekania. I to może stanowić dla nas trudność, ponieważ wielu ludzi – także wielu chrześcijan – nie potrafi czekać. Charakterystyczne dla współczesnego człowieka, zwłaszcza młodego, jest to, że chce mieć wiele, od razu i po najniższych kosztach. Nie umiemy cierpliwie czekać nawet na święta Bożego Narodzenia. W sklepach już teraz widzimy świąteczne dekoracje, a z głośników od wielu dni płynie śpiew kolęd. Do czego nas zachęcają? Czy do otwarcia Chrystusowi naszych serc, czy też raczej do otwarcia portfeli lub użycia kart kredytowych?  W takim klimacie trudno jest zrozumieć, że Adwent musi mieć swój rytm i swoje tempo. A przecież warto wykorzystać ten czas na duchowe przygotowanie do czekających nas świąt. Na naszej adwentowej drodze Kościół zaprasza nas do czuwania razem z Maryją, do pogłębiana w czasie rorat nadziei na spotkanie z Panem. W dniach skupienia, rekolekcjach  adwentowych i sakramencie pokuty możemy przygotować nasze serca na spotkanie z Tym, który przychodzi i otworzyć je na potrzeby innych.

  2. Czekamy na rocznicę Chrztu Polski. Rozpoczynający się Adwent wpisuje się w inny czas oczekiwania, nieco dłuższy, związany  z 1050. rocznicą Chrztu Polski. Będziemy ją przeżywać za trzy lata. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało nie tylko dzieje Kościoła na ziemiach polskich, ale także przyczyniło się do powstania zrębów polskiej państwowości. Od momentu przyjęcia chrztu w 966 roku rozpoczęły się dzieje naszej ojczyzny. Chrzest Mieszka I położył stabilny fundament dla tworzonego przez niego państwa. Przede wszystkim jednak przyjęcie chrześcijaństwa spowodowało wielki zwrot w wymiarze religijnym. Polacy zaczęli odchodzić od bałwochwalstwa, odcinać się od barbarzyństwa i odrzucać wielożeństwo. Na płaszczyźnie państwowej wprowadzono normy prawa rzymskiego. Jakże ważna jest także kulturotwórcza rola Chrztu Polski, widoczna najbardziej w prowadzonych przez Kościół szkołach, znajdująca swój wyraz m.in. w sztuce, muzyce, literaturze i architekturze.

  Świętowanie tej rocznicy jest ważne, ale nie może być celem samym w sobie. Znajomość naszej przeszłości pozwala odkrywać i doceniać chrześcijańskie korzenie, z których wyrastamy. Służy to patrzeniu na teraźniejszość przez pryzmat wiary w Boga, by w konsekwencji budować naszą przyszłość na fundamencie doświadczenia żywego spotkania z Chrystusem. Chcemy, by wspomnienie historycznego wydarzenia o fundamentalnym znaczeniu dla chrześcijaństwa i państwowości na naszej ziemi, stało się impulsem do odnowienia i umocnienia naszej wiary.

  W ramach przygotowania do tego jubileuszu Konferencja Episkopatu Polski opracowała program duszpasterski na lata 2013-2017, którego mottem są słowa: „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. Program ten jest propozycją duchowej drogi, prowadzącej do odnowienia przymierza chrzcielnego z Bogiem, do postawienia Boga w centrum naszego życia i do dawania świadectwa wiary. Jest ono ważne w naszych rodzinach, wspólnotach, parafiach a zwłaszcza wobec naszych sióstr i braci, którzy żyją już tak, jakby Boga nie było, dla których Adwent nie istnieje, bo nie mają na co czekać. Chcemy najpierw ewangelizować samych siebie. Chcemy się nawracać. Ale chcemy także docierać z Dobrą Nowiną do tych, którzy – jak mówi Papież Franciszek – „żyją na peryferiach”.

              Rok pracy duszpasterskiej, który rozpoczynamy dzisiejszą niedzielą, przeżywać będziemy pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”. „Wierzymy i wyznajemy, że Jezus z Nazaretu, (…) jest odwiecznym Synem Bożym, który stał się człowiekiem” (KKK 423). Wyznanie to jest fundamentem naszej wiary. Wierzymy Jezusowi, gdy przyjmujemy Jego Słowo i spotykamy się z Nim w sakramentach. Wierzymy w Jezusa, gdy przyjmujemy Go osobiście w naszym życiu, w naszych rodzinach i w naszych środowiskach. Pozwólmy Mu przemawiać do naszych serc i budzić w nich tęsknotę za tym, co prawdziwe, dobre i piękne. A zatem pozwólmy Mu, by nas prowadził drogą życia.

  3. Oczekujemy na kanonizację Jana Pawła II. W rozpoczynającym się roku duszpasterskim szczególnym wydarzeniem będzie kanonizacja dwóch wielkich papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Z radością oczekujemy i przygotowujemy się na ogłoszenie świętym naszego wielkiego Rodaka.

  Wielu z nas należy do pokoleń, którym dane było doświadczyć działania mocy Bożej w tym niezwykłym człowieku. Jan Paweł II konsekwentnie uczył nas, że siła wiary zależy od otwarcia na działanie Ducha Świętego. Sam każdego dnia prosił Ducha Świętego o Jego dary. Praktykę tej modlitwy wyniósł z rodzinnego domu. Nauczył się jej od swojego ojca i był jej wierny przez całe życie. Wielokrotnie mogliśmy się przekonać, jak Bóg wysłuchiwał jego modlitwy, czyniąc go narzędziem swej łaski.

  W czasie pierwszej wizyty w Ojczyźnie, w kościele w Wadowicach, Jan Paweł II zatrzymał się przy chrzcielnicy i na kolanach dziękował Bogu za dar nowego życia otrzymanego na chrzcie świętym. W prosty sposób pokazał nam, jak bardzo potrzebne jest, byśmy pielęgnowali w sobie duchowość chrzcielną. W 1988 roku pisał: „Wśród licznych życiowych odkryć nie może zabraknąć jednego, które posiada podstawowe znaczenie dla każdej ludzkiej istoty: osobistego odkrycia Jezusa Chrystusa. Odkrywanie Chrystusa wciąż od nowa i coraz lepiej, jest najwspanialszą przygodą naszego życia. Ale nie wystarczy odkryć Go tylko raz jeden. Każde bowiem odkrycie Go staje się zachętą do tego, by jeszcze bardziej Go szukać i coraz lepiej poznawać” (Orędzie na IV Światowy Dzień Młodzieży, n. 1).

  W zakończonym przed tygodniem Roku Wiary uświadamialiśmy sobie, że wiara jest darem, ale także poważnym zadaniem. Nie możemy poprzestać na wzruszeniach. Nie możemy tylko wspominać przeszłości. Dlatego nie powinniśmy uciekać przed odpowiedzialnością za przekaz wiary tym, którzy idą z nami i przyjdą po nas. To jest największe wyzwanie, przed jakim stajemy. Postarajmy się wypełnić to zadanie, poprzez kierowanie się zasadami wiary, dawanie świadectwa w najbliższym otoczeniu i obronę Kościoła. Wiara musi przenikać nasze myślenie i działanie, naszą pracę nad sobą i apostolstwo. Do takiej odpowiedzialności przygotowywał nas Jan Paweł II, „błogosławiony ze względu na swą wiarę mocną i wielkoduszną, wiarę apostolską (por. Homilia Benedykt XVI w czasie beatyfikacji Jana Pawła II). Jego kanonizacja jest ostateczną pieczęcią, gwarantującą autentyczność tego, czym sam żył i co nam proponował. Od nas zależy, czy ogłoszenie świętym tego Świadka wiary zostawi w nas ślad, czy zaowocuje w naszych sercach i postawach żywą wiarą, głęboką nadzieją i gorącą miłością.

              Niech Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta, której tak bardzo zaufał błogosławiony Jan Paweł II, oręduje za nami u swego Syna i wyprasza nam żywą wiarę i apostolski zapał.

  Na owocne przeżywanie Adwentu wszystkim w ojczyźnie i przebywającym po za jej granicami z serca błogosławimy.

  Podpisali: Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi

  obecni na 363. Zebraniu Plenarnym

   Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie

  w dniu 8 października 2013 r.

   List należy odczytać w I Niedzielę Adwentu, 1 grudnia 2013 r. na wszystkich Mszach świętych

                                                                                          WIKARIUSZ BISKUPI

                                                                                           Ks. Wiesław Wronka


Filtr aktualności

Rozkład Mszy świętych

Niedziele i święta:
8:00; 10:00; 11:30; 18:00

Dni powszednie:
18:00

Kontakt
Woźniaków 56
99-300 Kutno

Nr konta bankowego  
05 1240 3190 1111 0000 2978 7630
Parafia pw. św. Michała Archanioła
w Kutnie-Woźniaków

Nr dostępowy 24 362-73-10 
Kancelaria Parafialna 24 362-73-25 
Biuro Oratorium 24 362-73-21 
Dom rekolekcyjny 24 362-73-20 
Wspólnota zakonna salezjanów 
24 362-73-11 
 

Biuro SL SALOS "Róża Kutno"
(24) 362-73-23 

e-mail:
Dom Zakonny: 
wozniakow@salezjanie.pl 
Dom Rekolekcyjny: 
salezjanie.wozniakow@gmail.com
Parafia:

parafia-wozniakow@salezjanie.pl 
Oratorium: 
oratorium.wozniakow@gmail.com 
SL SALOS: 
salosrozakutno@gmail.com